Hünnap Nedir Ve Nelere İyi Gelir?

Hünnap Nedir Ve Nelere İyi Gelir?

Hünnap faydaları saymakla bitmeyen adeta mucizevi bir meyvedir. Bu şifalı meyve maalesef ki kentsel yaşamda pek yer almasa da, organik pazarlar sayesinde temin edilmesi mümkün hale geliyor. Halk arasında çiğde ismiyle de bilinmektedir. Hünnap; nisan – mayıs aylarında sarı renkte çiçekleri olan ve hoş kokulu zeytin tanelerine benzeyen bir yemiştir. Kabukları kırmızı olup çekirdekleri serttir. Ünnap adıyla da bilinen bu meyve, yabani ve özel yetiştirilen çeşidi de vardır. Çok tatlı bir meyvedir.

hunnap-nedir

Nerelerde Yetişir?

Ülkemizde hünnap; batı ve güney Anadolu ve Marmara’da yetiştirilmektedir. Hünnap bitkisel bir ilaç olarak kullanılabilmesinin yanı sıra kurutularak da tüketilebilen bir yemiştir. İçeriği ise; C vitamini, pektin, müsilaj, nitrat, tanen ve tartrattır. Bunun yanı sıra hünnap; kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, potasyum, manganez, sodyum ve çinko içeren dört dörtlük bir meyvedir. İnsan sağlığına yararlı amino asitler içermektedir. İçerdiği C vitamini sayesinde soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda etkilidir.

hunapin-yararlari

Faydaları Nelerdir?

Hünnap oldukça şifalı bir meyvedir. Birçok hastalıkta savaşmaktan yorgun düşmüş vücudu canlandırarak, hastalığın seyrini olumlu olarak değiştirir. Hünnap meyvesi mükemmel bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Yorgunluk, güçsüzlük ve uykusuzluk sorunlara karşı rahatlama sağlar. Romatizmal hastalıklarda iyileşmeye yardımcıdır ve bedene kuvvet verdiği bilinmektedir. Bağırsak sağlığına önemli oranda katkısı bulunan hünnap, özellikle grip şeklinde seyreden hastalıklarda hızla iyileşmeyi sağlamaktadır.

hunnap-nelere-iyi-gelir

Çağımızın yaygın hastalıkları arasında yer alan kanserle savaşmada önemli bir meyve olarak bilinen hünnapa, artık bazı süpermarketlerde de rastlamaktayız. Hünnap yaprağının çay olarak demlenip içilmesi de; astım ve bronşit hastalarına yararlıdır. Yine çayı bağırsak ve sindirim sistemini rahatlatıcı etkiye sahiptir. Hünnap şeker hastalığının düşmanı olarak da biliniyor.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Hünnap Nedir Ve Nelere İyi Gelir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık