Histeri Krizi Nedir?

Histeri Krizi Nedir?

HİSTERİ KRİZİ

Üstünde kara bulutlar geziyor ama onun dışında herkesin havası açık. Hissettiği kederi derinleştiren düşüncelerin gölgesinden bir türlü çıkamıyor. Çözmeye çalıştıkça daha çok bağlanıyor. Tepkilerini kontrol edememeye başlıyor. Hem kendi kafasını hem de muhataplarının kafasını karıştıran ani zihinsel ve fiziksel değişimler gösteriyor. Davranışlarına nevrotikliğe varan bir abartının hakim olduğu görülüyor. Ama o herkeste görülebilecek olağan durumlar yaşadığına inanıyor. Onun yaşadığı bu durumun tarihi köklü. Buna ilk isim veren kişi doktorların yakından tanıdığı biri… Hipokrat. Yunanca kökeni “hysterikos” kelimesi. M.Ö 400’lü yıllarda Mısırlılar bu hastalığın belirtilerini tanımlayabilmişler ama vücutta dolaşan rahimden kaynaklandığına dair tuhaf bir fikre kapılmışlardı. Günümüzde ki tabiri Histeri Krizi. Hadi onu mercek altına alalım. İşte başlıyoruz;

histeri-tedavisi

Histeri Krizi Nedir?     

Bilinç dışındaki bastırılmış, baş edilememiş düşüncelerin, kaygıların, korkuların, aşırı duygusal reaksiyonlar, davranış bozukluğu, hafıza yitimi şeklinde dışa vurulmasına sebep olan psikonevroz bozukluğa Histeri( isteri) denir. Buna bağlı yaşanan bozukluk ve sıkıntı sürecine de Histeri krizi denmektedir. Psikanaliz bazında değerlendirecek olursak bilinçaltına itilen arzu ve duygulanımların meydana getirdiği bozuklukların fiziksel ve davranışsal yansımalarına Histeri krizi diyebiliriz.

histeri-nedeni

Histeri Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Bilinç, algı ve davranış bozuklukları, aşırı duygusal reaksiyonlar, dikkat çekme girişimleri, gerçeklerden kaçınma, bağımlı yaklaşımlar, aşırı sinir, hafıza kayıpları histeri krizinin belirtileri arasındadır.

histeri

Tedavi Edilebilir mi?   

Sorunun giderilme olasılığı yüksektir. Davranış bozuklukları daha da derinleşmeden erken psikolojik müdahalenin önemi büyüktür. Bir yıl içerisinde tedavi ile belirtilerden kurtulma ihtimali yüksektir. Nadirde olsa şizofreni dönüşme ve ilerleme görülebilir.

Histeri nedir? Krizi nasıl anlaşılır ve kurtulmak mümkün müdür? Sorularına yanıt aradık. Kadınlarda sıklıkla olmak üzere erkek ve çocuklarda da görülebilen Histeri krizinin belirtileri iyi anlaşılır ve erken harekete geçilirse karanlık histeri bulutları daha kolay dağılacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Histeri Krizi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık