Hidrosefali Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Resim bulunamadı

Günümüzde adını dahi duymadığımız çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. Hidrosefali bize yabancı olan bir hastalık türüdür. Ancak özellikle son yıllarda adını sıkça duymaya başladık. Buna bağlı olarak hastalık hakkında kısa bir araştırma yaptığımız takdirde çeşitli bilgilere sahip olabilir. Hidrosefali hastalığı çocuklarda görülen bir hastalıktır. Hastalık hakkında bilgi vermek gerekirse beyin içerisinde oluşan bir boşluk ve bu boşluğa dolan beyin sıvısı ile alakalıdır. Bu durumda beyinde meydana gelen basınç artışı ile birlikte kafada normal olmayan büyümeler meydana gelmektedir. Hastalığın günümüzde tedavisi zor olsa da mümkün kılınmıştır.

 

Hidrosefali Hastalığının Belirtileri

Hidrosefali hastalığı çok sık rastlanan bir hastalık olmadığı için verilen bazı hastalık sinyalleri özellikle ebeveynler tarafından tespit edilememektedir. Ancak hastalığın en belirgin özelliği kafatasında meydana gelen büyümeler olarak ifade edilir. Ancak erken teşhiste kafa büyümesi fark edilmeyebilir. Bu durumda çocukların iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Çocuklarda halsizlik ve özellikle kusma belirtileri dikkate alınmalıdır. Sürekli olarak huzursuz olan çocuklar mutlaka doktor kontrolünden geçirilmelidir. Ayrıca uykuda meydana gelen düzensizlikler hidrosefali hastalığının en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Çocuklarda oluşan beslenme bozuklukları hafife alınmamalı ve gerekli önlemler en kısa süre içerisinde alınmalıdır.

 

 

Hidrosefali Hastalığının Tedavisi

Hidrosefali hastalığı günümüzde tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Gerekli önlemlerin alınması uzman doktorlar tarafından gerekli kritiklerin yapılmasından sonra mümkündür. Tedavinin iki yolu vardır. Birincisi beyne şant yerleştirilmesidir. Bu şant yardımı ile sıvının karın boşluğuna boşaltılması amaçlanır. Ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Diğer yöntem ise endoskopi yöntemi ile sıvının boşaltılmasıdır. Ancak her ameliyat gibi bu ameliyatında riskleri bulunmaktadır. Şant ile yaşama fikri ise hayatı zorlaştırdığı için pek tercih edilmemektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Hidrosefali Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık