Hemoroid (Basur) nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Hemoroid (Basur) nedir ve Nasıl Anlaşılır?

HEMOROİD (BASUR) NEDİR?

Hemoroid, makat içerisindeki şişmiş durumda olan kan damarlarıdır. Varisli damarlarda benzerlik gösterirler. İnsan vücudunda makat kanallarında ortaya çıkabilirler ve anüs dışında da varlıklarını hissetirebilirler, dışarıda hissedilen hemoroidlere “prolabe” olmuş hemoroid denir. İnsanların 3’te 1’i, hayatlarında en az 1 defa hemoroid hastalığıyla karşılaşırlar.

VÜCUTTA HEMOROİD (BASUR) OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Hemoroid, her hastalık gibi insana acı verir. Makat bölgesini rahatsız eder ve en kötü durumu ağrıyla beraber kanaması olan basurdur. Tuvalette makatınız da acı oluşabilir ve yellenme ve tuvalet sonrası kanamalar oluşabilir.

 

HEMOROİDİN (BASUR) OLUŞMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

En çok oluştuğu neden kabızlıktır. Büyük abdestinizi yaparken, çok zorlayıp, baskı oluşturursanız, makat içerisindeki damarlara baskı oluşturarak basur oluşmasına ortam hazırlayabilirsiniz. Hamile kadınlarda, doğum sonra basur oluşumu çok yaygındır. Hemoroidlerin genetik (ırsi) olduğu yönünde teoriler de mevcuttur.

 

HEMOROİDLER (BASUR) OLUŞMADAN ÖNCE, ALABİLECEĞİMİZ ÖNLEMLER NELERDİR?

En mühim unsur, büyük abdestinizi yaparken bağırsaklara baskı olmamasıdır, bu konuda yenilen yemekler önem arzeder. Yemeklerinizde lifli yiyecekleri, tahılları, meyve sebzeyi bol tutun. Bol su tüketimi de çok önemlidir. Yediğiniz lifli yiyecekler ve tükettiğiniz sıvılar, dışkının dışarı daha rahat çıkmasını sağlayacaktır.

 

HEMOROİDLERİN (BASUR) TEDAVİSİ & KURTULMA YOLU NEDİR?

İlk olarak kilonuzu belli bir oranda tutarak ve yemek şeklinizi değiştirerek ve doktorunuzun size yazacağı ilaçları kullanarak hemoroidlerinizden kurtulabilirsiniz. Eğer basur ciddi bir seviyedeyse, bu tarz (sıradan, genel) yöntemler işe yaramıyorsa, ameliyat olmanız gerekebilir.

Basur ameliyatı sonrası acı çekildiği için bu yöntem pek tavsiye edilmez. Ama yeni bir stil var:

Yöntemin adı “Longo – hemoroidektomi”. Ülke genelinde farklı hastanelerde cerrahlar tarafından uygulaması yapılmaktadır. Avrupa da, binlerce hasta, bu yöntemler basurdan kurtulmuşlardır. Müdahale sonrası hastalar 1 gün hastenede kaldıktan sonra, evlerine dönüp, günlük yaşantılarına devam etmektedirler.

 

 

HEMOROİDLERİN TEKRARDAN OLUŞMASINI NASIL ENGELLEYEBİLİRİZ?

Bol lifli yemeklerinize devam edin ve bolca sıvı tüketin.

“Fast food” dediğimiz hızlı ve kolay tüketilebilen yiyeceklere sırtınızı yaslamayın ve uzak durun!

Büyük abdestinizi yaparken fazla zorlama göstermeyin (aşırı ıkınmayın), zaten doğru beslenme alışkanlığı edindiğiniz de, tuvaletinizi rahat yapabileceksiniz.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Hemoroid (Basur) nedir ve Nasıl Anlaşılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. DrTaviloglu diyor ki:

    Kudret narını araştırın derim.

  2. MentesBulent diyor ki:

    Doktora görünmeden kendiniz karar vermeyin sakın!

Yorum Yaz

Yukarı Çık