Havyar Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Havyar Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Deniz ürünlerinin tüketimi sağlık açısından son derece önemlidir. Kırmızı et tüketimi yapmak yerine, doktorlar beyaz et tüketimini yapmaya ve sebze meyve tüketmeyi son derece önemli buluyorlar. Deniz ürünleri içerisinde havyarın faydalarını saymak kesinlikle çok zordur. Fiyatları yüksek olduğundan dolayı her ne kadar ülkemizdeki sofralarda sıklıkla bulunmasa da havyar besin yönünden oldukça zengin bir üründür. Havyar temelde balıkların yumurtası olarak tanımlanır. Balıklar yumurtalarını suya bırakmadan önce uzman kişiler tarafından sağlanır ve yumurtaları alınır. Elde edilmiş olan bu havyarlar temelde balıkların yumurtaları olmaktadır. Balıkların üreme sırasında yumurtlama işlemiyle bunu gerçekleştirdikleri için sağılma işleminden sonrada herhangi bir zarardan korunur.

Havyar Nasıl Yetiştirilir

Özellikle Azerbaycan’da bulunan Hazar denizinde yetişen balık türleri dünyanın en pahalı havyarlarının yetiştirildiği alandır. Kilosunun 10.000 $’a kadar çıktı haberler son derece zor bir üretim şeklinden geçerler fakat besin değeri olarak oldukça yoğun mineral vitamin içermektedir. Havyar içerisinde oldukça yoğun bir şekilde protein bulundurmasından dolayı doğa doğal besleyici özelliğe sahip olmaktadır. Hücre yenilenmesi gibi gençleştirici özelliğinin bulunmasının yanı sıra kozmetik firmaları tarafından da tercih edilen önemli bir üründür. Haberin diğer özellikler arasında cinsel gücü arttırma gelmektedir. Bu nedenden dolayı ilaç takviyesi alarak cinsel gücü artırmak yerine havyar tüketimi yapmak hem sağlınızı koruyacak hem de istediğin sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

Ülkemizde Havyar Tüketimi

Havyar üretimine çok yakın bir ülke konumunda bulunsak ta kaliteli havyar tüketimi maalesef ülkemizde yoğun bir şekilde yapılamamaktadır. Bu etkiden iki önemli faktör bulunuyor. Birincisi havyarın son derece pahalı türlerinin bulunması ülkemizde kültüre uzak kalmaya sebebiyet vermiştir. Kilosunun 1000 $ ile 15.000 $ arasında değiştiği havyar türleri insanlarımızın asgari ücretle geçin de göz önünde bulundurulduğunda sofralarda bulunması hemen hemen imkânsız hale gelir. Bununla birlikte ülkemizde bulunan lüks oteller içerisindeki müşterilerin büyük bir bölümü haber tüketimini sağlayan grubu oluşturur. Kilosu 15.000 dolarlara kadar çıkabilen havyarların özel kokteyllerde kanepe üzerinde servis edildiği bilinmektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık