Hava Sıcakken Üşümek (GENEL BİLGİ BAŞLIĞI)

13 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Aslında bu sorunu sadece sıcak havada üşümek olarak değil de üşümek olarak ele almak daha mantıklı olacaktır. İnsanlar, kışın fazla üşüdüklerinde üstünde durmadığı bir konu olduğu için yazın ya da hava sıcakken üşümek bir sorun olarak atfedilmiş ve bu bakımdan da biraz korkulmuştur.

 

Korkulacak bir şey yok…

Hava sıcakken bile üşümek, vücut kaslarıyla alakalı olabilir. Şöyle düşünebilirsiniz; siz sürekli bir yerde oturduğunuzda yani hareket etmediğinizde üşürsünüz. Hadi tam tersini düşünelim: Spor yaptığınızda terlerseniz ama hava soğuk bile olsa terlersiniz, sıcaklarsınız. Bunun nedeni vücut ısısının %25’lik bir kısmını kas hareketlerinin oluşturmasıdır. Sıcak havada üşüyen insanlar, hareket etmeyi en azından küçük esneme yani kültürfizik hareketleri yapmayı deneyebilirler. Yapılacak bu egzersizlerin vücudu yormayacak, terletmeyecek olanlar seçilmelidir.

 

Nitekim sürekli üşüme problemi bir hastalık belirtisi de olabilir:

 

Raynaud hastalığında kişi oldukça fazla…

 

Raynaud hastalığında kişi oldukça fazla üşür. Parmakları her zaman soğuktur hatta bazı durumlarda morarma bile olur. Bu hastalık erkeklerden çok kadınlarda görülür. Demir eksikliği ya da ona benzer fiziksel bir rahatsızlık olabileceği gibi tamamen duygusal devinimlere de bağlanabilir. Bu hastalık tedavi edilip üşüme hissi ortadan kalkınca kişide karıncalanma olabilir. Bu karıncalanmalar korkutmamalıdır. Vücutta meydana gelen değişikliklerden dolayı metabolizmanın uyum sürecinin belirtileridir.

 

Bir diğer hastalık ise hipotiroidizm…

Hipotiroidizm hastalığı, fizyolojik nedenlere bağlıdır. Bu nedenler arasında en sık görülen: troid bezlerinin düzgün çalışmamasına bağlı olarak oluşan hormon yetersizliğidir. Bu hastalığa yakalanmış olanlar hormon bozukluğuna dayalı olarak sürekli kilo alır ve kendisini sürekli yorgun hisseder.

 

 

Her iki hastalık durumunda da belirtiler göründüğü an doktora başvurulmalıdır. Üşümek çok büyük bir sorun değildir ama daha büyük sorunlara neden olacak ya da onun zemini olabilecek bir durumdur. Bundan dolayı hava sıcakken üşümek durumları görüldüğünde bir uzmana muayene olunmalı, teşhis ve tedavinin hızlanması konusunda ön adım atılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu üşümenin düzenli ve bariz bir şekilde meydana gelmiş olmasıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık