Hastalıkların Devası Portakalın Mucizevî Faydaları

Resim bulunamadı

Ülkemizde genel olarak Akdeniz ve Kıyı Ege’de yetişen portakal C vitamini deposu bir meyvedir. Sabah kahvaltıda taze sıkılarak içilen bir bardak portakal suyu güne zinde başlamamıza yardımcı olur, bağışıklık sistemimizi güçlendirir.  Lif, organik asitler ve şeker açısından zengin, sindirimi kolaydır. Yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Bir tane portakal günlük folik asit ihtiyacımızın % 10’ unu karşılamaktadır.

Sigara içenlerde sık sık görülen C vitamini eksikliği için, bol bol tüketilmelidir. İştahı olmayan çocuklara portakalın suyunu içirmek iştah açar. Ciltteki akne problemleriyle savaşır, cilde esneklik ve kolojen sağlar, cildin pürüzsüz ve taze görünmesini sağlar, cilt kırışıklıkları ile savaşır.  Kabuğu, çekirdeği ve yağı kozmetik sanayisinde kullanılır. Kabuklarından esans ve parfüm elde edilir.

Girdiği pasta ürünlerine hoş bir lezzet ve koku katar. Portakal kabuğu petkin açısından zengin olduğundan reçel yapımında kullanılır.

1-Portakalın Faydaları: Eklem ve bağ dokularının, kemiklerin ve damarların dayanıklılığını arttırır. Vücutta yıpranma ve yaşlanmayı önler, vücudun yağdan enerji üretmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir,  enerji verir, iyileşmeyi hızlandırır, yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür, hazmı kolaylaştırıp vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Portakalın çiçekleri kaynatılıp içildiğinde spazmlara faydalıdır.

Her gün bir tane portakal yemek, kan şekerinin düzenlenmesini sağlar. Glisemik yükü düşük olan bir meyve olduğu için şeker hastalarının güvenle tüketmesinde bir sakınca yoktur. Ayrıca diyabetik hastalarında, göz, damar ve sinirlerde oluşabilecek kronik rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olur. Böbrek taşı oluşma riskini azaltır.

Vücudun direncini arttırır, kanın durulmasını ve temizlenmesini sağlar, damar tıkanıklığını önler, felç riskini azaltır, alyuvarların oluşmasına, vücudun demir emilimine yardımcı olur. Kansızlığa iyi gelir, sinirleri yatıştırır. Deri altındaki kan ve lenfatik dolaşımı hızlandırarak selüloit oluşumunu engeller.

Portakalın beyaz çiçeklerinin kurutularak çay gibi demlenip balla içilmesi uykusuzluğa iyi gelmektedir. Yara, ezik ve çürüklere sürüldüğünde daha çabuk iyileşme gösterir.

2-Hangi Hastalıklardan Korur: Mide ve pankreas kanseri, karaciğer hastalıkları, kalp ve kılcal damar hastalıkları, öksürük, ateşli hastalıklar, kronik kabızlık ve kulak enfeksiyonlarına karşı tedavi edicidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Hastalıkların Devası Portakalın Mucizevî Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık