Haşlanmış Mısırın Faydaları Nelerdir?

Haşlanmış Mısırın Faydaları Nelerdir?

SAVUNMA DUVARI

Orta Amerika ve Meksika kökenli olan mısır bitkisi ülkemizde ise en çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Lifli bir besin olduğu için insan vücudun ihtiyaç duyduğu lif oranının yüzde yirmi üçünü karşılayabilir. Ayrıca sindirim sitemini de düzenleyici özelliği vardır. Akciğer ve kolon kanseri riskini azaltır, böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar, bağırsak ve karaciğer fonksiyonlarını düzenler, kan şekeri seviyesini dengeler ve hamile kalmada önemli ölçüde faydalıdır.

haslanmis-misirin-vucuda-faydalari

Haşlanmanın Faydaları

Mısır insanlar tarafından daha çok haşlanmış olarak tüketilir. Bunun başlıca sebebi daha pratik ve hijyenik olmasıdır. Çünkü közde pişirilen mısır hem daha zordur hem de çeşitli mikrobik maddelere maruz kalabilir. Haşlanmış mısırın tüketilmesi insan vücuduna büyük katkı sağlar. Özellikle günümüzde obezite sorunu yaşayan insanlar haşlanmış mısır sayesinde kilo verebilmektedir. Bunun sebebi haşlanmış mısırın bağırsak sistemini canlı tutmasıdır.

haslanmis-misirin-faydalari-nelerdir

Haşlanmış Mısırın Faydaları

  • Başka bir faydası da diyabet ve hipertansiyonu önlemesidir. Ayrıca içerdiği yoğun B vitamini sayesinde stresi de azaltmaktadır. Özellikle günlük olarak tüketilmesi vücuda büyük katkı sağlamaktadır. Haşlanmış mısır piştikten sonra kolay bir şekilde tanelerine ayrıldığı için bu tip rahatsızlığı olan insanlar çerez gibi mısır tüketebilirler.
  • Haşlanmış mısır sindirimi zor bir besin olduğu için bazın insanlarda problem yaşatabilir. Özellikle Guatr hastalarına verilmemesini uzmanlar belirtmektedir. Bitkiler ve besinler faydalı oldukları gibi her bünyede aynı sonucu doğurmayabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

haslanmis-misir

  • Haşlanmış mısır, bağ dokusunu güçlendirir, göz ve kalp sağlığını korur, Alzheimer hastalığını önler, cilde ve saçlara faydalıdır ve kolesterol seviyesini düşürür. Bu derece vücut için kritik olan değerleri koruduğu ve ciddi hastalıklara karşı önlem oluşturduğu için mısır insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Özellikle küçük yaştan itibaren çocuklara alıştırılması ilerleyen yaşlarda oluşabilecek hastalık ya da sorunlara karşı bir önlem teşkil etmektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Haşlanmış Mısırın Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık