Hapşurmanın Faydaları Ve Zararları

Hapşurmanın Faydaları Ve Zararları

Kış aylarınla yoğunlaşan hapşırma tepkileri yılın tümünde bireylerde görülmektedir. Soğuk hava ile yoğunlaşan hapşırmalar, yılın diğer zamanlarında da çeşitli etkilerle ortaya çıkmaktadır. Ciğerlerimize çektiğimiz havayı temizleyen hassas üst solunum yolu tüycükleri sayesinde zararlı maddeler bu alanlarda tutulur.

hapsurmak-zaralimi

Hapşırma bu noktada faydalı işlev görerek bu alandaki zararlı maddeleri oluşturduğu basın sayesinde dışarı atmaktadır. Hapşırma esnasında vücutta büyük bir basın meydana geldiği için bayılmalar meydana gelebilir. Hapşırmanın yararı ve zararını mercek altına aldığımızda şu hususlara dikkat çekmeliyiz.

hapsurmak

HAPŞIRMANIN FAYDALARI

Hapşırma esnasında kale normalden daha fazla miktarda kan pompalanır.  Bu sayede de kan damarları genişler. Diğer bir olumlu etkisi de gözyaşı ve sinüs kanallarını açmasıdır. Hapşırmanın oluşturduğu basın üst solunum yolunca temizlik sağladığı gibi akciğerdeki zararlı maddelerin de dışarı atılmasını sağlar.

neden-hapsururuz

Akciğer için bir başka olumlu etkisi de akciğerdeki havayı boşaltıp yerine temiz hava gelmesini de sağlıyor. Kalp için de olumlu etki yapan hapşırma, bir an kalbi durdurarak dinlenmesine imkân veriyor. Ayrıca birey hapşırdığı zaman belirli bir süre rahatlama ve ferahlama yaşamaktadır. Bu gibi olumlu etkileri olan hapşırmanın zararlı yönleri de vardır.

hapsurmanin-faydalari

HAPŞIRMANIN ZARARLARI

Faydalı bir durum olan hapşırmak, zararlı etkilere de yol açabilmektedir. Hapşırmanın zararları şu şekilde sıralanabilir. Birey çeşitli sebeplerle hapşırığı kesmeye çalışırsa beyin kanamasına yol açabilir. Ortam müsait değil diye ya da ses çıkmasın diye hapşırığı engellemek ölümle sonuçlanan durumlara yol açabilmektedir. Yüksek basınca yol açan hapşırmak göz damarlarında hasara yol açabilir. Oluşan yüksek basınç kulak zarında da hasar oluşturabilir. Hapşırmanın şiddeti ile oluşacak yüksek basınç kalbi durdurabilir. Ayrıca solunum yolu ile bulaşan, nezle, grip gibi hastalıkların da bulaşmasını kolaylaştırır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Hapşurmanın Faydaları Ve Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık