Hangi Ekmek Tercih Edilmeli?

Hangi Ekmek Tercih Edilmeli?

EKMEK DEYİP GEÇMEYİN

Her şey gibi ekmekte de karşımız çıkan çok geniş ürün yelpazesi içinde damak tadınıza en uygun olanından ziyade sağlığınız için en faydalı olanını seçmek uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmeniz için çok önemlidir. Bu nedenle ekmek seçimi yaparken aşağıdaki bilgiler ışığınızda yapmanızda fayda var.

serenmedikaltedavihangi-ekmek-saglikli.jpg

BEYAZ EKMEK

Beyaz ekmek üretilirken doğal hali esmer renkte olan un beyazlaştırılır. Bu sırada un besin değerinin neredeyse tamamını kaybeder. Bu nedenle beyaz ekmek yüksek besleyici değildir ve kilo yapar.

KEPEK EKMEĞİ

Kepeğin bağırsakları çalıştırması nedeniyle, kepek ekmeği tüketimi kabızlık şikâyeti olan bireylerce tercih edilmelidir. Ancak kepeğin bazı zararları da vardır, bu nedenle aşırı kepek tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekir. Kepek vücutta kalsiyum ve magnezyum gibi bazı minerallerin emilimini yavaşlatır. Bu yüzden mineral eksikliği şikâyeti olanların ekmek tercihi yaparken kepek ekmeğinden uzak durmalarında yarar olacaktır.

serenmedikaltedaviekmek-secimi.jpg

TAM BUĞDAY EKMEĞİ

Tam buğday unundan yapılan bu ekmek türü B vitamini açısından çok zengindir. Bu nedenle B vitamini eksikliği olan kişilerce tercih edilmesi uygun olur. Ayrıca tam buğday ekmeğinin besleyici değeri de beyaz ekmeğe ve kepek ekmeğine göre daha fazladır.

YULAF EKMEĞİ

Yulaf suda eriyen lifler içerir ve bu lifler bağırsakların çalışmasına katkı sağlarlar. Ayrıca besin değeri olarak da tam buğday ekmeği ile eşdeğerdir. Kolesterol düşürümüne katkı sağladığı için kolesterolü yüksek kişilerce özellikle tercih edilmesi gereken ekmek türüdür.

ÇAVDAR EKMEĞİ

Zengin besin değeri olan ekmek türlerindendir. Besleyici ve bağırsak çalıştırıcı özelliği vardır. Herkes tarafından tüketilebilir.

Görüldüğü gibi ekmek tercihi yapmak hafife alınmayacak bir konudur ve yukarıdaki bilgiler ışığında bizim ihtiyaçlarımıza en uygun olan ekmeği seçerek tüketmemiz sağlığımız açısından çok önemlidir. 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Hangi Ekmek Tercih Edilmeli? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık