Hamsi’nin Üstün Özellikleri ve Faydaları

Hamsi’nin Üstün Özellikleri ve Faydaları

HAMSİ NASIL BİR SU CANLISIDIR?

Hamsi, vücut yapısı iğne şeklinde hafif derecede yassılaşmış yapısı yanlardan yuvarlanmıştır. Yapısında alt dudak bulunmamaktadır, üst çenesi çok uzun olup, sırt bölgesinin üst taraf rengi kotu siyah & mavi karışımı bir renktir, alt gövde rengi ise parlak beyaz renktedir.

Hamsi karadenizlinin yaşamının bir parçasıdır ve onlarla da bağdaştırılmaktadır. Marmara denizinde de belirli miktarlarda bulunur. Hamsi, sürüler halinde hareket ederler ve boyları 20 santim’e kadar uzayabilir. Ocak – Mart aylarında beslenme ihtiyaçlarını gidermek için sahil taraflarına yaklaşırlar.

HAMSİNİN BİLİNEN FAYDALARI NELERDİR?

Hamsi, inanılmaz miktarlarda protein ve omega 3 içerir. İçerdiği iyot miktarı da fazla olan hamsi zeka gelişiminin vazgeçilmezidir!

Hamsinin faydalarını sıralamak gerekirse:

Hamsi, kalp ve damar hastalıkları düşmanı bir besindir. Ayrıca içerdiği omega 3 yağ asitleri nedeni ile zekanın gelişimine ayrı bir etki yaratmaktadır.

İçerdiği iyot miktarı muazzamdır.

Hamsinin kan pıhtılaşması rahatsızlığında yardımcı olduğu da bilinir.

Hamsinin bu ve bunun gibi yararı saymakla bitmemektedir, ama hamsiyi kızartarak yersek bu yazdığımız faydaların %80 civarında özelliğini kaybedersiniz, o yüzden hamsiyi kızartma dışındaki yöntemlerle tercih etmeniz şiddetle önerilir. Bizim önerdiğimiz hamsi pişirme yöntemi ise hamsi buğulamadır. Hamsi haftada en az bir defa tüketilmelidir. Çocuklarda bu tüketim daha önemlidir, çünkü çocuklarda zeka gelişimi çok önemlidir, hamsi de omega 3 bakımından zengin olduğu için çocuklarımıza hamsiyi sevdirerek bol bol tükettirmeliyiz. Eğer çocuklarımıza  ebeveynleri bakmazsa emin olun kimse de bakmaz, bu yüzden çocuklarımızın zeka gelişimini göz önünde bulundurarak SEVDİREREK hamsiyi ve diğer zeka yönünden geliştirici besinleri tükettirmeliyiz.

 

 

Bunların dışında omega 3 hapları vardır, ama onun yerine biz hamsiyi öneriyoruz, ama onu içerseniz olmaz mı? olur, ama biz bunları kaynağından alın istiyoruz ama kolay olsun, balık sevmem ama omega 3 ‘ümü de alayım diyorsanız embette tüketin o hapları, siz yeter ki omega 3’ünüzü alın, nasıl aldığınızın çok fazla önemi yoktur. Ama doğa zaten bize en uygun olanını vermektedir, yapabiliyorsak kolaya kaçmamalıyız ama yapamıyorsak ta başka çare yok demektir el mahkum onları kullanmalıyız. Herkese bol hamsili günler :)

 

ERTUĞRUL YAŞE

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Hamsi’nin Üstün Özellikleri ve Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık