Halter Nasıl Çalışılır ve Püf Noktaları Nelerdir?

Halter Nasıl Çalışılır ve Püf Noktaları Nelerdir?

Halter; iki uç tarafında ağırlıklar bulunan metal çubukları kaldırmak suretiyle yapılan ve yarışılan bir spor dalıdır. Aynı zamanda iyi bir vücut geliştirici çalışmadır. Halter’ in koparma, silme ve pres olmak üzere 3 farklı dalı bulunmaktadır.

halter-nasil-calisirken-neye-dikkat-edilmesi-gerekir

Halterin Kuralları

Koparmada; yarışmacı halteri, tek hareketle başının üzerine kaldırmalıdır. Silme de ise 2 aşama bulunmaktadır. Halter önce göğse kadar kaldırılır daha sonra da başın üstüne kaldırılır. Preste de halter önce göğse kadar kaldırılır daha sonra da baş üstüne kaldırılır ancak burada bacakların yardımı olmaz.

halter-calismanin-puf-noktalari

Halter Nasıl Çalışılır?

Halter sporuna mutlaka konusunda deneyimli bir çalıştırıcı eşliğinde çalışılmalıdır. Aksi halde kişinin vücudunda ciddi zararlar oluşabilir. Bir diğer önemli konu da halter çalışmaya başlamadan önce doktor muayenesinden geçmektir. Çünkü kan basınçları yüksek olan ve kalp hastalığı olanların halter yapması çok sakıncalıdır. Halter çalışırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Mutlaka eldiven kullanılmalıdır.
  • Doğru kaldırma teknikleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Halteri kaldırırken bel bükülmemelidir.
  • Kaldırırken bel kemiğine zarar gelmemesi için göğüs nefes ile doldurulmalıdır.
  • Nefes ağırlık kaldırmadan önce alınmalı, kaldırdıktan sonra ise verilmelidir.

halter-calismak

Halter Kaldırmanın Püf Noktaları

Doğru duruş; ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve göğsünüzü dışarı çıkartın, göğsünüzü dışarı çıkarttığınızda karnınız da içine girecektir. Bu şekilde dik ve doğal bir duruş sergileyin.

Kollar; Halteri alın ve omzunuzun öne düşmesine izin vermeyecek şekilde de kollarınızı salın. Dirseklerinizi vücudunuza yapıştırın ve halteri dar veya geniş tutarak kollarınızın iyice açın. Bu şekillerde çalışmalar yapın.

Halteri tutma şekli; Başparmağınızla halterin üstünden, diğer 4 parmağınızla da halterin altından kavrayın.

Nefes; halteri kaldırmadan önce derin ve güzel bir nefes alın ve kaldırmaya başladığınız andan itibaren nefesinizi yavaş yavaş vermeye başlayın.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Halter Nasıl Çalışılır ve Püf Noktaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık