Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Kilo alıp vermek hemen herkes için ciddi sorun haline gelmeye başladı. Beslenme şekli, yaşam tarzı, çalışılan iş ve benzeri faktörler, kilo alıp vermeyi önemli ölçüde etkileyen sebepler. Bunun yanında hareketsiz bir yaşam ve günlük kalori ihtiyacının üzerinde kalori alımı kilo almayı etkileyen en büyük sebep. Kişinin eğer aldığı kalori yaktığı kaloriden az ise kilo verme işlemi gerçekleşir. İsterseniz her gün baklava, börek yiyin, eğer aldığınız kaloriden fazlasını yakıyorsanız asla kilo almazsınız. Kişinin vücut tipine, yaşam şekline, vücuttaki yağ oranına, boyuna ve kilosuna göre alması gereken günlük kalori miktarı değişkenlik gösterir. Peki, günlük kalori ihtiyacı hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Kalori İhtiyacı Hesaplama

Kişiye uygun olan günlük kalori miktarını bulmak için öncelikle metabolizma hızını bulmak gerekir. Bu hızı bulmak için de bir takım formüller bulunur. Metabolizma hızını bulmak için, 12 saatlik açlıktan sonra hiçbir şey yapmadan harcayacağınız günlük kaloriyi öğrenmeniz gerekir. Metabolizma hızını belirleyen formüller, kadın ve erkeğe göre değişkenlik gösterir. Erkek için: 66+(13.75 x kilonuz)+(5 x santimetre olarak boyunuz) – (6.8 x yaşınız) Kadınlar için: 665+ ( 9.6 x kilonuz) + ( 1.7 x santimetre olarak boyunuz ) – ( 4.7 x yaşınız ) Bu formüller bazal metabolizma hızınızı size verecektir. Bu işlemden sonra egzersiz sürelerinin devreye girecektir.

gunluk-nekadar-kalori-aliyoruz

Eğer hiç egzersiz yapmıyorsanız çıkan metabolizma hızı sonucunu 1.2, haftada bir iki kez hafif egzersiz yapıyorsanız 1.375, haftada 4-5 gün spor yapıyorsanız 1.55, haftanın her günü ağır idmanlar yapıyorsanız 1.9 ile çarparsanız, günlük kalori ihtiyacınızı hesaplamış olursunuz. Bunu bir örnekle daha da netleştirelim. 27 yaşında, 100 kilo, 1.88 boyunda bir erkeği örnek alalım. Metabolizma hızı için: 66+ (13.75 x 100) + (5 x 188) – (6.8 x 27) = 66 + 1375 + 940 – 183.6 = 2197.4 sonuç elde ederiz. Hiç spor yapmayan biri olarak bu erkeği düşünürsek günlük kalori için: 1.2 x 2197 = 2636 günlük alınması gereken kalori olacaktır. Bu kalori hesaplamasını internet üzerinden bazı sitelerden de yapabilirsiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık