Günlük Bitkisinin Faydaları

Resim bulunamadı

Günlük bitkisi fındıkgillerden olup kışın yapraklarını dökmeyen boyu yirmi metreye kadar uzayabilen bir ağaç türüdür. Sığla ağacından iki ya da üç yılda bir çizilerek elde edilen ve ayin ve törenlerde tütsü mahiyetinde kullanıldığından dolayı günlük ağacı ya da günlük bitkisi adını almıştır.

Aktarlarda bulunan günlük bitkisi günlük ağacı çizilerek balsam ve reçine kıvamında bir sıvı bırakır bunlar kurutularak ufak parçalar haline getirilir şeffaf sarımsı renkte sert bir şeydir.

İnsan vücuduna oldukça yararlı olan günlük genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarından olan farenjit, bronşit, öksürük tedavisinde kullanılsa da bilinmeyen birçok özelliği vardır.

Mide rahatsızlıklarında günlük kullanımı: Günlük yağ olarak alınmalı sulandırılarak içilmelidir tadının biraz acımtırak olmasından dolayı tatlandırıcı olarak bal katılabilir. Su ılık olmalıdır.

Yaralarda iyileştirici etkisi: Antiseptik olmasından dolayı yaralarda etkili olan günlüğü bu şekilde kullanmak için yağını yara üzerine sürmek, toz haline getirip veya sirke ile içmek yaralara iyi gelecektir.

Unutkanlık ve hafıza geliştirme: 3-5 adet günlük kuru üzümle birlikte yutulursa hafızaya yararı olmaktadır.

İshal: Günlük ezilerek toz haline getirilir , bal ve suyla karıştırılarak içilirse ishali önler.

Kabızlık: Günlük yağı sinameki otuyla karıştırılıp yutulursa hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

 

 

Cilt gençleştirici: Günlük bitkisinin yağını biraz sulandırarak pamuk yardımıyla cilde uygulanırsa cildi yeniler ve gençleşmesine vesile olur. Ayrıca günlük eritilerek, çıkan duman pamuğa hapsedilip cilde sürülürse bu da cildi gençleştirmeye yardımcı olacaktır.

Romatizma: Zeytinyağı ve bal ile karıştırılıp 2,5 gram günlük yutulur ve yutulduğu gün 7-8 saat su içilmez.

Ayrıca: Basur, uyuz, mantar, nefes darlığı, bel ağrısı, temre, kekemelik gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir

Günlük bitkisi veya ağacı hastalıkların tedavisinin yanında parfümeri alanında da sıkça kullanılmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ise her yiyeceğin ve içeceğin fazlasının zararlı olduğunu bilmek gerekiyor, nitekim günlük bitkisinin de çok tüketildiğin de bir takım zararları olacaktır. Ayrıca şimdiye kadar bir yan etkisi olduğu saptanamasa da üç yaşından küçük çocuklarda, hamilelerde ve emziren annelerde günlük bitkisi kullanımında dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık