Güneşten Korunma Yöntemleri!

10 Şubat 2014
Güneşten Korunma Yöntemleri!

GÜNEŞ IŞIĞININ ZARARLARI

Güneş ışığı faydalı olduğu gibi zarar da verebilmektedir. Güneş çocukların büyüme ve gelişimine oldukça katkı sağlayan bir faktördür. Özellikle D vitamini içeriği ile sağlığa faydası vardır. Ancak bir kaç husus dikkate alınmalıdır. Örneğin; henüz 6 ayını doldurmamış bebeklerin doğrudan güneş ışığına maruz kalması oldukça tehlikelidir. Hatta, kum, deniz, duvar yansımasından bile güneş ışığına maruz kalmamaları gerekir. Deri kanseri, çocuk yaşta güneş ışığına maruz kalan bireylerde daha fazla gözlemlenmektedir. Bu nedenle güneşten korunmaya küçük yaşlarda başlamaya özen gösterilmelidir.

ÇOCUKLARI GÜNEŞTEN NASIL KORURUZ?

6 ayını doldurmamış bebeklere güneş kremi kullanılması çok önerilmez. Bu yaş aralığındaki bebeklerin olabildiğince güneşe çıkmaması gerekir. Ancak çok zor durumlarda yalnızca yüz ve ellerine sürülebilir. 6 ayını geçmiş olan çocuklarda güneş kremi en az 15 faktör olmalıdır. Kullanılacak güneş koruyucular çocukların sağlığı açısından 30 faktöre kadar daha iyi sonuçlar verecektir. Bunun yanında şapka kullanılmalı ve eğer sahil bölgesinde güneş ışığı altında iseniz çocuklar yüzdükten sonra koruyucu kremleri tekrarlamak gerekir. Aksi takdirde 20 dakikada ciltte yanıklar meydana gelebilmektedir.

 

GÜNEŞTEN KORUNMAK İÇİN!

Artık hemen herkesin bildiği en önemli korunma yöntemi 11:00 – 16:00 saatleri arasında dışarda kalmamaktır. Özellikle yaz aylarında bu saatler arasında güneşe çıkmamak oldukça önemlidir. Bu yöntemden hoşlanmayan ve mecburen güneş ışığında kalanlar ise, güneş koruyucu kremler, geniş siperliği olan şapkalar, U.V. geçirmeyen filtreli gözlükler tercih etmelilerdir.

  • Kot kumaşları, % 100 koruma sağlayacağından tercih edilen giysiler arasında olmalıdır.
  • Beyaz bir tişört, dokuma sıklığına bağlı olarak 4-8 koruma faktörlü bir ürün kadar koruma sağlar.
  • Giysilerin sık dokulu, açık renkli olanları daha iyi korur. Kumaşlar ıslandıkça, koruma gücü düşer.
  • En az 30 koruma faktörlü bir güneş koruyucu tercih edin.
  • Koruyucunuzu her saat başında bir yenileyin.
  • Suyun verdiği serinlik hissi sizi aldatmasın. Çünkü güneş ışınları zararlı etkilerini su içinde bile gösterebiliyor. Dolayısıyla korunmasız bir şekilde suda bulunmamaya dikkat edin.
  • Mutlaka ihtiyacın üzerinde sıvı için.
  • Güneşin zararları açısından en fazla riski, beyaz tenliler taşıyor. Cildin rengi koyulaştıkça yanma riski de o oranda azalıyor. Bu nedenle beyaz tenlilerin bu önlemleri iki katına çıkarmaları gerekmektedir.
  • Güneşlenme için en ideal saatlerin sabahları saat 11.00’a kadar, öğleden sonraları ise saat 16.00’dan sonra olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın.
  • Mevsim ne olursa olsun önlem almadan güneşe çıkmayın.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Güneşten Korunma Yöntemleri! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık