Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Resim bulunamadı

Güneş yanığı meydana gelen ciltlerde rahatsızlık sadece birkaç saat süren bir sorun değildir. Ciltte meydana getirdiği zarara göre birinci ve ikinci derece olarak sınıflandırılan güneş yanıkları önemsenmesi gereken bir cilt sorunudur.

 

 

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Ciltte meydana gelen güneş yanığı evresine göre tedavi edilmelidir. Uygulanacak tedavinin yanlış yapılması, yanığın derecesine göre uygulanmaması deride oluşacak kalıcı hasarı artıracak ve hastalığın iyileşmesi konusunda komplikasyonlar oluşturacaktır.

Yanık tedavisine başlanmadan önce direkt olarak bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Uzmanlar, yanığın derecesini belirleyecek böylece en doğru tedavi uygulanması sağlanacaktır. Yanık tedavilerinde tespiti yapılması gereken dereceye göre yanık çeşitleri şu şekildedir.

 

 

Birinci derece güneş yanıklarında: Bu yanıklarda ciltte kızarıklık meydana gelmektedir. Bu aşamada durulan ağrıyı dindirmek için soğuk pansuman yapılmalıdır. Bu soğuk pansuman soğuk suyla yapılmamalıdır. Suyun cildi kurutma özelliği olabilir. Bu nedenle soğuk pansumanı bir bezin içine koyduğunuz buzlarla yapabilirsiniz. Bunun dışında lanolin, gümüş silfodiyazin ya da aloe vera içeriğine sahip olan kremler kullanmak faydalı olur. Birinci derecede olan güneş yanıklarında ciltte sıvı kaybı olduğundan, vücuda alınacak sıvı oranını arttırmak faydalıdır. Bu yanıklarda kese yapmak veya cildi tahriş edebilecek giysiler giymek son derece sakıncalıdır. Ağrıyı azaltmak için antienflamatuar parasetamol ilaçlar kullanılabilir.

 

 

Bu yanıklar sırasında aspirin kullanmak ta sakıncalıdır. Bu ilacın kan sulandırıcı ve kanı hızlandırıcı etkisi olması nedeniyle güneş yanıklarında tehlikeli olacak sonuçlar meydana getirebilir. Özellikle yaşa küçük çocuklarda aspirin kullanılmamalıdır. Cildin yoğurtla nemlendirilmesi ve antienflamatuar ilaç kullanmak, güneş yanıklarına karşı yapılacak ilk tedaviler arasında yer almaktadır. Bunları uygulamak yanığın iki üç gün içinde geçmesine sebep olur.

 

 

İkinci derece güneş yanıklarında: Bu aşamada olan güneş yanıklarında ciltte su toplama meydana geldiğinden, tedaviye önem vermek gerekir. Ağızdan alınan ağrı kesiciler arttırılmalıdır. Vücuda alınan sıvı miktarı daha fazla arttırılmalıdır. Kullanılan kremlere kortizon içeriği olanlar ilave edilmelidir. Bu kremler ciltte meydana gelen ödemi dağıtacaktır. Bu kremleri bepanten gibi kremlerle birlikte kullanmak, güneş yanığını yatıştıracaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. sevda diyor ki:

    Güneş yanigina ne iyi gelir birde havuz suyu ne kadar zararli bunun icin nasil tedavi uygulamaliyim teşekkür ederim

Yorum Yaz

Yukarı Çık