Gün İçerisinde Çok Fazla Esnemek Neden Olur?

Gün İçerisinde Çok Fazla Esnemek Neden Olur?

Çoğumuz gün içerisinde veya akşam evimize vardığımız zaman esnemeye başladığımızda iyi bir uykuya ihtiyacımız olduğunu düşünürüz. Peki esnemek gerçekten sadece uykunun habercisi, vücudun uyku ihtiyacı olduğunu belirtme şekli midir?

Esnemek, refleksif bir harekettir. Aslında bu hareket vücudumuzun normalde aldığımızdan farklı olarak daha fazla oksijen almamızı sağlar, ağzımız fazlaca açılarak oksijen alma oranımızı artırırız. Fazla oksijen almamızın sebei, uykumuz geldiğinde, uykuyu bastırmak içindir. Kişiler, günde ortalama olarak en az 1 ila 15 defa esnerler.

Esneme olayını, beynimizde duyguların ifade edilmesini düzenleyen bölüm olan hipotalamus gerçekleştirir. Bu bölümün duygularla ilişik olması gün içerisinde uykuyla alakası olmamasına rağmen esnememizi sağlar. Bu da şöyle olur: Siz futboldan nefret eden bir insansanız ve arkadaşlarınızla hafta sonu bir kafede oturalım dediniz ve masada bir an futbol muhabbeti başlayıp sizi de sıkkınlık bastığında beyninizdeki bu bölüm devreye girer ve esneme hareketini gerçekleştirirsiniz. Yada sıkıcı bir konferanstayken yada herhangi bir sıkıcı olayın içerisindeyken esnememizin nedeni budur. Vücudumuzun bir nevi olaydan şikayet etmesi için gösterdiği bir davranıştır.

Esnemek, yukarıda da söylediğimiz gibi refleksif bir harekettir, ayrıca bulaşıcı bir harekettir de, mesela sizi izleyen bir kişi, siz esnediğiniz de bundan etkilenip esneyecektir, bu gülümsediğiniz bir kişinin size gülümsemesine benzer bir durumdur. İnsanlar bunu gördüğünde bilinçaltından etkilenir ve kendi beyinleri de aynı emirleri verirler. Tabi kişi bunun oluşmasını engellemezse…

Tabii, esnemek bunun dışında vücudumuz bize resmen gönderdiği bir “S.O.S” çağrısı da olabilir. Şöyle ki günde 15 defa dan fazla esneme hareketinde bulunuyorsanız bu vücudunuzun seratonin ve dopamin hormonlarını dengelemek için otonom sinir sistemimizin devreye girerek (sempatik sinir sistemi olarakta isimlendirilebiliyor) esneme hareketi vesilesiyle vücudun daha fazla oksijen almasını sağlar. Bu gibi durumlarda doktora başvurmanız önerimizdir tabi önce bazı önerilerimiz olacak:

 

 

Doğru nefes tekniğini öğrendiğinizde vücudunuz gerekli oksijenini almış olacak (yerin dibinde yaşamıyorsanız tabiki, “oradan hiç çıkmadan”) “nefes teknikleri”ni googlede aratarak çok kolay bulabilirsiniz. Başlarda zorlanabilirsiniz ama zorlyıp alıştığınızda iyiki yapmışım diyeceksiniz. Eğer beyninize fazla oksijen gitmezse (halk arasında espiri olarak kullanılır ama doğrudur bu olay..) sağlıklı düşünemezsiniz, düşünmek istemediğiniz şeyleri düşünebilirsiniz ve yanlış kararlar alabilirsiniz, dengesiz davranışlarda da bulunabilirsiniz. Bu yüzden bol bol oksijen almaya bakın..!

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Gün İçerisinde Çok Fazla Esnemek Neden Olur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık