Gün Boyu Dinç Olmak İçin Tavsiyeler

25 Kasım 2014
Gün Boyu Dinç Olmak İçin Tavsiyeler

Gün boyu zinde ve başımız ağrımadan, enerjik olmamızın yolu, bu önerilerden geçiyor. Bunları hayatınıza uygulayın, farkı göreceksiniz.

1- Özel bir üniversitede yapılan araştırmaya göre, günde en az 40 gram lifli (buğday, mısır gibi) yiyeceklerden tüketmemiz gerekiyor. Bu tür lifler vücudumuza enerji verip, stres oluşmasını engelliyor.

2- Sabahları duş alırken, suyu ılıklaştırın, sonra yavaş yavaş soğutun, fakat suyu başınıza değidirmemeye dikkat edin. Bu şekilde 5 dakika duş alıp, çıktığınızda, kendinizi daha rahatlamış bir şekilde bulacaksınız.

3- Yapılan çeşitli araştırmalara göre, 4 bayandan 1’inde, demir oranı düşük, bu yüzden vücutlarında yorgunluk ve halsizlik hakimdir. Bu yüzden demir içeriği fazla olan tahıllar, kurtulmuş meyveler, yeşil olan sebzeler gibi yiyeceklerden bolca tüketmeliyiz.

4- Bol miktarlarda içeriğinde Omega 3 olan yiyecekler tüketmeliyiz. Bunlar: (özellikle) balık, tavuk, yumurta, fasülye, peynir, yumurta gibi yiyeceklerde bulunur. Özel olarak balık, vücudun mutluluk hormonu olan seratonin’in salgılanmasını sağlıyor.

5- Günde 2 ila 3 litre arası su içmeniz gereklidir. Sporcuysanız (spor dalına göre de değişir) bu oran çok daha artar. Harvard üniversitesinde yapılmış bir araştırmaya göre, günde 2 ila 3 litre su içmek, vücudun dayanıklılığını arttırıyor.

6- Duruş bozukluğunuz varsa onu farklı bir yazımızda yazdığımız gibi düzeltin. Çünkü bu olay nefesinizi darlaştırır, kaslarınızı yorar ve kan dolaşımınızı etkiler. Bu da gün boyu yorgun, halsiz olmamıza yol açar.

7- Müzik dinlemeyi ihmal etmeyin, yanınızda mutlaka bir mp3 çalarınız olsun, yürürken, işlerinizi hallederken vs. müzik dinleyin. Müzik dinlemek stresinizi alır ve sizi daha dinç yapar.

8- Sabahları kalktığınızda kahvaltıdan hemen sonra dışarı çıkın (mesela bir sabah koşusu), bilim adamlarınca, doğal güneş ışığı, beyni harekete geçirtip, mutluluk hormonumuz olan seratonin’in salgılanmasını sağlıyor.

 

 

9- Gün içerisinde sık sık şekerlemeler yapın, sadece 30 dakikalık bir şekerleme, performansınızı şaşırtıcı derecede arttırıyor (Amerika beyin sağlığı araştırmacılarınca tescillenmiştir) ve daha dinç olmanızı sağlıyor. Gün içerisinde çalışıyor olsanız da, fırsat buldukça şekerlemeler yapın, kısa kısa gözlerinizi kapatın.

10- Vücudunuzdaki asit oranını dengelemeye bakın. Aşırı şekerli yiyeceklerden ve fazlaca peynir tüketmekten (ve bu gibi şeylerden) kaçının. Bunlar vücutta asit oluşmasına neden olur ve enerjiyi emerler.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Gün Boyu Dinç Olmak İçin Tavsiyeler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık