Gülhatmi Çiçeği Nedir?

Resim bulunamadı

Sevgili okuyucular, bize huzur ve mutluluk veren doğal güzelliklerden biri de çiçeklerdir. Çiçekler içinde bulundurduklawrı doğal özler sayesinde birçok şeye faydalı olmaktadır. Faydalı olan çiçeklerden biri de Gülhatmi çiçeğidir.

Gülhatmi ebegümeci ailesinden olan geniş yapraklara sahip yuvarlak ve çok farklı renklerde çicekleri olan bir bitkidir. Gülhatmi çiçeğinin diğer bir adı da Althea Rosa’dır. İsminin güzelliği bile yüzümüzde güller açması için yeterli olan bitkinin birçok faydası bulunmaktadır.

 

Gülhatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Gülhatmi çiçeğinin birçok faydası olduğunu söylemiştik. Bu faydalardan bazılarına yer vermek istiyoruz. Çoğu zaman hem psikolojik hem de fiziksel olarak büyük bir huzursuzluk yaratan balgamı söktürücü özelliğe sahiptir. Boğazımı ve soluk borusunu temizlemeye yardımcı olmaktadır. Yine solunum yolları enfeksiyonlarını yakından ilgilendiren nezle ve öksürmekten kaynaklanan sorunların gitmesine son derece yardımcı olmaktadır. İltihap giderici bir etkiye sahip olan gülhatmi çiçeği bağırsakta iltihapları yok eder. Yalnızca bağırsakla sınırlı kalmayan gülhatmi aynı zamanda boğaz, bademcik ve diş etlerinde görülen iltihapları da yok etmekte birebirdir. Vücuda bir rahatlık hissi verir.

 

Gülhatmi Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Kökü, yaprağı ve çiçeği Gülhatmi çiçeğinin ilaç yapımında kullanılmasının sebeplerinden biridir. Gülhatmi çiçeğinin kökü özellikle salata yapımında kullanılan yeşillik olarak adlandırdığımız otlara tat vermek için kullanılmaktadır. Gülhatminin taneleri koparıldıktan sonra bir süre kurutulur ve toz haline geldikten sonra vücuda sürülerek kullanılırsa vücudu sinek ve böceklere karşı koruma altına alır. Gülhatmi çiçeğinin yaprakları kurutulur ve çay yapılır içilirse özellikle öksürük ve nezle gibi şikayetleri gidermeye yardımcı olmaktadır.

 

 

Gülhatmi Çiçeğinin Çayı Nasıl Yapılır?

Gülhatmi çiçeğini okurken bile keyif alıyoruz. Onun güzel çiçekleri ve yaprakları ile uğraşmak, doğal bir ilaç yapmak sizlere daha keyifli gelecektir. Günümüzde doğal çayların tüketimi fazla miktarda gerçekleşmektedir. Bir bardak kaynamış suyun içine yaklaşık 10-10 gram gülhatminden ekleyip demlemeniz gerekmektedir. Demlendikten sonra süzülerek bardağa koymanız ve biraz beklettikten sonra içmeniz gerekmektedir. Beklemesi, bitkinin özlerinin sıcak suya çıkmasını sağlamaktadır. Oldukça faydalı olan bu çiçeğin çayını da isterseniz bal ilave edip o şekilde içebilirsiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Gülhatmi Çiçeği Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık