Gül Yağı Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Gül Yağı Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Yeryüzünde yağı çıkarılan bir sürü meyve ve bitki bulunur. Bunlardan biri de güldür. Gül yağı, oldukça pahalı olan bir yağ çeşididir. Parfüm ve kozmetik sanayinin en önemli ürünlerinden biridir gül yağı. Buharlı distilasyon yöntemiyle güllerin kaynatılmasıyla elde edilir. Türkiye’de gül yağı, Isparta ve yöresinde yetiştirilen güllerden elde edilir. Dünya standartlarına uygun, yüksek kalitede gül yağı için, deniz seviyesinden 1050m ve yüksekte yetişen güllerin kullanılması gerekir. Gül yağının kalitesini etkileyen bir diğer faktör de hava koşullarıdır. Mayıs ve haziran ayları, güllerin toplanması için en uygun aylardır. Bu aylarda toplanan güllerin, özel makineler kullanılarak yağı çıkarılır ve buna da gül yağı denir.

Gül Yağının Faydaları

Gül yağının faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Rahatlatıcı etkisi bulunan gül, aynı zamanda ferahlatır ve canlılık sağlar. Kozmetik sanayinde ve parfümlerde sıkça kullanılır. Özellikle 50 yaş üzeri kadınlar için özel olarak hazırlanan cilt kremlerinin içerisine gül yağı ilave edilir. Cildi yenileyen ve gençleştiren bir özelliği vardır. Sizler de günlük kullandığınız nemlendirici kremlerin içerisine birkaç damla gül yağı damlatarak kullanabilirsiniz. Cildi güçlendirici etkisi bulunan gül yağı, nemlendirir ve egzama, uçuk ve cilt iltihaplanması gibi şikayetleri de önlemeye yardımcı olur.

Akciğerleri tedavi için de gül yağı kullanılır. Öksürük, astım, tıkanıklık, ateş için de gül yağı kullanımı önemlidir. Böyle bir tedavi uygulamak için, geniş bir kaba sıcak su koyup birkaç damla gül yağı damlatın. Daha sonra bu suyun buharını içinize çekin. Etkisini hızlı bir şekilde gösterecektir. Gül yağının diğer yararlarına bakacak olursak, ödem, burkulma, kalp ağrıları, kan dolaşımı hızlandırma, bağışıklığı arttırma, depresyon ve benzeri durumlara iyi gelmektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Gül Yağı Nedir Ve Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık