Greyfurdun Faydaları Zararları ve Besin Değerleri

Resim bulunamadı

Arkadaşlar severek yediğimiz meyvelerden biri olan Greyfurdun bilinen diğer adı Altoptur. Turuncu renge sahip olan ve çocukluğumuzun özel bir köşesinde yere sahip olan greyfurt Turunçgiller familyasına özgü bahçelerde, ağaçta yetişen bir meyvedir. Portakaldan biraz daha büyük olması ile bilinir. Kanarya sarısı diye tabir edebileceğimiz bir renge sahip olan ve tadının biraz daha acımtırak, ekşi olması greyfurdun özelliklerinden biridir. İçinde bol miktarda c vitamini bulunmaktadır. Gözlerinizi kapatın ve çocukluğunuza doğru yolculuğa çıkın. Hastalandığınız zaman doktorun verdiği ilaçların haricinde annenizin sizler için hazırlamış olduğu en doğal ilaç taze sıkılmış portakal suyuydu değil mi?

 

Çocukluğumuzun en etkili ilaçları değil midir turunçgiller?

 

Greyfurt, besin değerleri açısından değerlendirilecek olursa portakaldan daha fazla C vitamini içermektedir. İçerisinde C vitaminin haricinde A, B1,B2, B3, B6 ve E vitamini de bol miktarda bulunmaktadır. Karbonhidrat ve şeker miktarı üzerine tatlandırılmak için atılan şeker ile yükseliş göstermektedir. Greyfurt genellikle iştah açıcı özelliğe sahip olması ile bilinir ve karaciğerin çalışmasını etkiler. Vücuda giren besinlerin hazmını kolaylaştırır ve idrar yapma esnasında olan tutukluğun gitmesine yardımcı olur. Diğer bir deyişle idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Vücuttaki fazla suyu ve zehirli etkiye sahip olan atıkların atılmasını sağlar. Büyük ölçüde kanı temizler ve bedendeki yorgunluğu giderir. Göğüs ve akciğer gibi çeşitli hastalıklar için yararlı etkilere sahiptir.

 

Halkımız greyfurt ile zayıflanacağını düşünmekte…

 

Halk arasında yanlış bilinen gerçeklerden biri de greyfurt suyunun zayıflatıcı etkisi olmasıdır. Greyfurt suyunun zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Yalnızca metabolizmayı hızlandırdığı için vücuttaki toksinlerin dışarıya daha çabuk atılmasını sağlamaktadır. Bu da kişinin vücut kitle endeksine göre kilo vermiş hissi yaşamasına sebep olmaktadır.

 

Greyfurt suyu bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır. Yağlı ve sivilceli ciltlerde cildin kuru ve gergin olması için önemli bir yere sahiptir. Ayrıca böbrekler için de oldukça faydalıdır ve hızlı çalışmasını sağlar. Greyfurt ve greyfurt suyunun fazla tüketimi sağlımız için daha yararlı değil, aksine daha zararlı olacaktır. Örneğin aspirin gibi ilaçlarla beraber tüketilmesi vücudun reaksiyon vermesine sebep olmaktadır. Uzun süre tüketilen greyfurt ve greyfurt suyu da çok şiddetli baş dönmelerinin yaşanmasında rol oynamaktadır.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Greyfurdun Faydaları Zararları ve Besin Değerleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık