Gözlerde Kanlanma (Konjonktivit) Tedavisi

30 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Gözlerin, tabiatları bakımından zarara en açık organlarımız olduğu aşikar. Ben dahil birçok insan bunun farkında olmayarak gözlerimize zarar verebiliyoruz. Zamanı geliyor gözlerimizin hassasiyetini unutup ovuşturma, emin olmadığımız ürünleri kullanma ya da gözlerde oluşan ve hastalık belirtisi olduğu bariz olan belirtileri görmezden gelme gibi hatalar yaparak en değerli organlarımızdan birisine zarar veriyoruz. Ki zarar verilen organın yenilenme gibi bir özelliği yoktur.

 

Önemli olan hastalık belirtilerini…

Önemli olan hastalık belirtilerini doğru tahlil etmektir ama bu tahlil, sadece doktora ne zaman gidip gitmeyeceğimizi tayin eder. Kendi başımıza bir tedavi mümkün değildir. Doktora gidilmesi gereken ve belirtileri ciddi düzeylerde olan bir göz hastalığımız da vardır ki halk arasında adı Gözlerde Kanlanma, tıp dünyasında adı ise Konjonktivit olarak geçer.

 

Gözlerde Kanlanma nedenleri ise…

Gözlerde kanlanma, belirtileri göz nezlesiyle kolayca karıştırılacak bir hastalıktır. Belirtileri göz nezlesi gibi gözlerde kızarma, sabah uyanıldığında sulanma, gözlerde kılcal damarların yüzeye çıkması yüzünden damarların belirginleşmesi ile başlar.

 

Göz nezlesi ile arasındaki farklar barizdir…

Göz nezlesi ile Konjonktivit arasındaki benzerlikler yanında onları birbirinden ayıran bariz farklar da vardır. Göz nezlesinde ışığa karşı duyarlılık vardır lakin konjonktivit için güneş daha az etkilidir. Göz nezlesinde ise göz aklarına herhangi bir zarar gelmezken göz kanlamasının en net tanımı göz akında şişmedir.

 

 Göz kanlamasının türleri vardır ve bu türlere göre…

Göz kanlamasının türleri vardır ve bu türler göz kanlamasının nedenine göre üçe ayrılır.

 

  1. Bakterilerin Neden Olduğu Konjonktivit: Bunlar dış temas odaklı oluşur. Dışarıdan ellerimize yapışan bakterileri temizlemeden kirli ellerde gözleri ovuşturmak ya da başkalarının kullandıkları nemli havluları kullanmak göz kanlanmasına neden olur. Ayrıca ortak kullanılan makyaj malzemeleri ve hijyenik olmayan kontak lensler de hastalığa neden olmaktadır.
  2. Virüsün Neden Olduğu Konjonktivit: İltihap, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel durumlarda ortaya çıkar. Bir başka nedeni ise çocukluk döneminde alınmış virüslerdir.
  3. Alerjik Durumlar: Göz nezlesiyle büyük paralellik gösterir alerjik durumlardaki konjonktivit. Bahar etkilerinden, polenlerden bulaşabilir.

 

 

Tedavi Aşaması…

Tedavi ise yukarıda belirtilen nedenleri ortadan kaldırmakla başlar. Mutlaka doktora görülmesi gereken bir hastalıktır. İyileşme süreci 15 ile 20 gün arasında değişiklik gösterir. Doktorunuza danışarak papatya bitkisinden de faydalanabilirsiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Gözlerde Kanlanma (Konjonktivit) Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık