Göz Yorgunluğu Nedir?

Resim bulunamadı

Sevgili okuyucular belki şu an bu satırları okurken bile gözleriniz ağrıyordur. Son yıllarda çok daha sık görülen göz yorgunluğu aslında tek başına bir rahatsızlık değildir. Bir hastalık tanısı koyamayız. Göz yorgunluğu olarak adlandırdığımız sağlık sorunu aslında vücudumuzun özellikle de gözlerimizin bize vermiş olduğu bir sinyaldir. Çeşitli göz hastalıklarının bir araya gelmesi ve vücudumuza bu şekilde uyarı göndermesi aslında gözlerimizi her zamankinden daaha fazla yorduğumuzu ve dahaa fazla dinlendirmemiz gerektiğini göstermektedir.  Hemen hemen yaptığımız her işte gözlerimizi kullanıyor olmamız ve günümüzde bilgisayar kullanımının fazla olması gözleri daha fazla yoran etkenlerden biridir. Gerekli tedbirleri almamız gerektiğini bilerek gözlerimiz konusunda daha hassas ve dikkatli olmalıyız.

Göz Yorgunluğunun Belirtileri Nelerdir?

Çok sık karşılaştığımız durumlardan biri olan göz yorgunluğunun belli başlı belirtileri vardır. Bunlardan en belirgin olanları gözlerdeki ağrı hissi ve sulanmalardır. Zaman zaman gözlerin sulanması ve ağrıması normaldir fakat bu ağrılar ve sulanmalar fazla ve sürekli ise göz yorgunluğunun belirtileri arasındadır diyebiliriz. Özellikle bilgisayar, telefon gibi teknolojik cihazların ekranına bakarken, kitap okurken fazlalaşan ağrı ve sulanmalar gözlerinizin size verdiği büyük bir sinyaldir. Numaralı gözlük kullanan kişilerde de çok sık gözlemlenmekte olan göz yorgunluğu için bazı tedbirler almamız şarttır.

 

 

 Göz Yorgunluğunun Tedavi Şekli Nedir?

Göz yorgunluğu için kullanılan bazı egzersiz yöntemleri vardır. Her ne kadar miyop, hipermetrop, astimat gibi göz rahatsızlıkları olan kişiler için pek iyi gelmese de bilgisayar başında çok uzun süre vakit geçiren, sürekli bir şeyler okuyan, gözlerini aktif bir şekilde kullanan ve yoran kişiler için işe yaramaktadır.  Anlatacağımız egzersizleri öğrendikten sonra istediğiniz zaman kolay ve rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz. Oturduğunuz yere sırtınız düz ve dik olacak şekilde yaslanın ve gözlerinizi kapatın. Avuç içlerinizi göz kapaklarınızın üzerine koyun, bir süre bekletin. Daha sonra gözlerinizi açmadan ellerinizi çekin ve başınızı öne doğru eğin. Omuz başlarınızı hareket ettirin. Bu işlemi birkaç defa tekrarlayın. Gözlerinizde yanma hissettiğinizde gözlerinizi kapatın ve gözlerinizden yaş gelene kadar sıkın. Bu işlemi bir süre devam ettirin. Diğer bir yöntem ise gözlerinizi kapatın ve omuzlarınızı yukarı doğru sıkarak kaldırın. Nefesinizi kısa bir süre tutun. Omuzlarınızı serbest bırakın, aldığınız nefesi verin ve gözlerinizi açın. İşe yaradığını göreceksiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık