Göz Yaralanmasında İlk Yardım

Resim bulunamadı

İnsan vücudunun en hassas organlarından biridir göz. Gözümüz bazen bir darbeye maruz kalabilir. Bazen bir toz veya metal parçası gözümüze kaçabilir. Bazen de kimyasal bir boya veya kirece gözümüze girebilir. Böyle bir olay meydana geldiğinde eğer önceden bu konuda herhangi bir bilgiye sahip değilsek maalesef kalıcı görme sorunlarının önünü alamayız. Zor şartlar altında olduğumuz için internette sorgulayıp okumamız veya bu konuda bir kitaba bakmamız bize dakikalarca zaman kaybettirecektir. Bu yüzden ilk yardım kurallarının önceden bilinmesi çok önemlidir.

 

Kimyasal Göz Yanıkları

Kireç tozu, boya, pil asidi gibi kimyasallar gözümüze kaçtığında ne yapmalıyız? Öncelikle kesinlikle bir baskı uygulamamalıyız. Böyle durumlarda ilk dakikalar çok önemlidir. Göz hızlı bir şekilde yıkanmalıdır. Yıkama işlemini ise şu şekilde yapmalıyız. Göz yukarı gelecek şekilde içine su hafif bir şekilde dökülür. Hasta tabi ki bu duruma ani tepki verecektir. O yüzden sakin bir tavır takınılmalı gerekirse hastaya bu durum izah edilmelidir. Su bulamazsanız göze zarar vermeyeceğini bildiğiniz süt, alkolsüz içecek hatta portakal suyunu bile kullanabilirsiniz. Kimyasalın etkisine göre bu yıkama işlemi en az 2 dakika en çok yarım saat olarak uygulanmalıdır. Sonrasında ise hızlı bir şekilde hekime götürülmelidir.

 

 

Göz delinmeleri

Göze sivri bir metal, bıçak, tel veya diken girmesi sonucunda gözde bir delinme söz konusu olabilir. Bu tip vakalarda gözün içindeki sıvının dışarı çıkmamasını sağlamanız gerekir. Silme esnasında bastırırsanız maalesef kalıcı görme bozukluklarına sebebiyet verirsiniz. Mümkünse bir kâğıt bardağın arkasını keserek kapak yapmanız ve çok hızlı bir şekilde acil müdahale yapılacak bir kuruluşa götürmeniz gerekir.

 

Yabancı bir cismin göze kaçması

Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Sanayi sektöründe ise çapak kaçma olarak adlandırılır. İster metal veya demir parçası olsun ister başka bir cisim göz asla şiddetli bir şekilde ovuşturulmamalıdır. Çünkü içerdeki parça göz yüzeyine zarar verecektir. Göz, yapısı gereği içindeki yabancı bir maddeyi açma kapama yöntemiyle dışarı atacaktır. O yüzden göz bolca kırpılmalıdır. Zaten bu durumlarda madde gözün alt haznesine yerleşecektir. Gözü yukarı doğru baktırarak, bol ışık altında ıslak bir mendil veya bezle maddeyi çıkartabilirsiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Göz Yaralanmasında İlk Yardım Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık