Göz Sulanması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Sulanması Belirtileri ve Tedavisi

Gözyaşı,  gözlerin yağlanması ve göz içinde ve etrafında bulunan yabancı maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Vücut, gözün kayganlık ve berraklığını sağlamak için gözyaşı üretir. Kuruluğu önlemek ve bilinmeyen zararlı maddeleri de vücuttan gözyaşı şeklinde sabit bir hızda dışarı atılmasını sağlar.

Gözyaşı, göz sulanması şeklinde de kimi zaman görülmektedir. Bu durum genelde normal bir durum olarak karşılanmaktadır. Fakat sıkça karşılaşıldığı ve rahatsız edici olmaya başladığı anda gelip geçici özellikten çıkmaktadır.

GÖZ SULANMASININ BELİRTİLERİ

En belirgin belirtisi, gözden taşan gözyaşlarıdır. Gözyaşlarının akması için çeşitli nedenler mevcuttur. Bu nedenler; ağlama,  mevsimsel etkiler, grip ve nezle gibi sağlık sorunları, alerji, toz gibi yabancı maddeler. Bu nedenleri az çok çoğu kişi deneyimleri sonucunda öğrenmiş olup, bu etkenler geçtiği zaman gözlerinin sulanmayacağını bilmektedir.

Kimi zaman bu göz sulanmasının artışı ve sürekliliği, kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Günlük yaşantısını da buna bağlı olarak etkilemektedir. Göze kaçan yabancı cisimler, göz ve göz kapağındaki bozukluklar iltihaplanma, nezle bu sağlık sorununu oluşturur. Özellikle çocuklarda dikkat edilmesi ve tetkik edilmesini sağlayan durumları ortaya çıkabilir. Çocuklarda, göz tansiyonu yüksekliği ve gözyaşı kanallarında oluşan daralmanın veya tıkanmanın belirtisi olarak çıkabilir. Dikkat etmek gerekmektedir.

göz sulanması belirtileri

GÖZ SULANMASININ TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Göz sulanmasının tedavisi mümkündür. Öncelikle öğrenilmesi gereken gözün sulanmasına neyin etken olduğudur. Bu durumu tespit etmek, göz sulanması tedavisine başlanmasında önemli bir başlangıçtır. Çeşitli testler gerçekleştirilip, iltihaplanma, gözün herhangi bir bölümünde yabancı cisim olup olmadığı tespit edilir. Tabi bunun yanında göz damarlarında tıkanıklık olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda bu sebepler oldukça titiz bir şekilde araştırılması yapılmalıdır.

Yapılan tüm araştırmalar ve tetkikler sonucunda, bu göz sulanması sağlık sorununu tetikleyen nedenler belirtilmiş olup buna göre uygun görülen tedavi yöntemi doktor kontrolünde uygulanmaktadır. Gerek görülen şekilde ilaç, damla tedavisi gerek görülüyorsa da ameliyat söz konusu olabilir. Daha ileriki yaşta ve yetişkin insanlarda genellikle ameliyat tercih edilmektedir. Çocuklarda ise, ilaç tedavisi mümkün görülmektedir.

göz sulanması tedavisi

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık