Göz Nezlesine Ne İyi Gelir ve Tedavisi

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir ve Tedavisi

GÖZ NEZLESİ NEDİR VE SEBEPLERİ NELERDİR?

Bakteriyel enfeksiyonlara veya alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan, gözde kızarıklık, kaşıntı ve göz kapaklarının şişmesine neden olan, çoğunlukla mevsim geçişlerinde başa gelen hastalıktır. Göz nezlesinin teşhisini ancak hekim koyabilir. Bu nedenle insanlar kendi kafalarına göre ilaç kullanmaktan kaçınmalıdırlar. Hekim teşhis koyduktan sonra uygun olan tedaviye başlanacaktır. Göz nezlesi alerjik mi bakteriyel mi tespit edildikten sonra tedavi uygulanmalıdır. Çünkü bakteriyel göz nezlesine alerjik göz nezlesinde kullanılan ilaç kullanıldığında ters tepebilir. Bunun önüne geçebilmek için gerekli tespitler yapılmalıdır.

Göz nezlesinin çeşitleri vardır. Bakteriyel, alerjik ve viral olarak gruplandırılır. Alerjik tipte olan göz nezlesi bulaşıcı değildir. Kişinin özelliğine bağlı olduğu için vücudun ürettiği bir rahatsızlıktır. Bu nedenle sadece hasta olan bireyi ilgilendirir. Bakteriyel ve viral olan göz nezlesi bulaşıcıdır. Okulda, evde, arkadaş ortamında birine bulaşma riski oldukça yüksektir. Bulaşıcı özellikli hastalarla temastan olabildiğince kaçınılmalıdır. Temasta bulunuldu ise çabucak temizlenilmelidir. Ancak temizlik işlemi yapılırken hasta kişilerin kullandığı katı sabunları kullanmamaya özen gösterilmelidir.

GÖZ NEZLESİNE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Yaz aylarında polenlerden kaçınarak, ultraviyole korumalı güneş gözlükleri kullanarak ve göz nezlesini bulaştıracak çevresel faktörlerden uzak durarak önlemler alınabilir. Ve yine beslenmemize dikkat ederek ederek vücut direncimizin düşmesine engel olduğumuzda da kendimizi korumuş oluruz.

GÖZ NEZLESİ TEDAVİSİ

Göz nezlesinin teşhisi konulduktan sonra bir çok yolla tedavi edilebilir. Örneğin göz nezlesi alerjik ise damla, hap veya benzeri yöntemlerle tedavi edilebilir. Enfeksiyon riski taşıyan göz nezlesinde göz akıntısından numune alınır. İçerdiği bakteri tanınmaya çalışılır. Sonrasında çeşitli solüsyonlar, merhemler veya antibiyotik tedavisi yapılır. Genelde hastanın kullandığı yastık, havluların başkası ile teması engellenmelidir. Doktor tedavisi süresince makyaj yapmak, lens takmak engellenir. Genelde 10-15 gün içinde hasta tedavi olur nadiren 1 ay kadar tedavi sürebilir. Kesinlikle hekim kontrolü altına alınmalıdır çünkü korneaya zarar veren rahatsızlıklardandır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık