Göz Kuruluğu Belirtileri ve İyileştirmesi

28 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

Gözde hareketlerin rahatlıkla yapılabilmesi için ve göz sağlığı açısından önemi bulunan gözyaşı miktarı ve gözyaşının kalitesi bazı hallerde azalma gösterebilir. Bunun sonucunda göz kuruluğu sorunu yani kuru göz sendromu yaşanması meydana gelebilir. Bu oluştuğu takdirde gözde batma ve yanma etkilerinin yanında, kızarıklık, görme yetisinde bulanıklık gibi etkiler görülerek, rahatsızlık kronik bir hale gelebilir.

 

 

Gözyaşının önemi nedir?

Gözde bulunan gözyaşı kirlenmiş olan gözlerin temizlenmesinde ve kornea yüzeyinde oluşan tahribatı engeller. Göz kapaklarında yapılan kırpılma hareketiyle gözyaşı gözlerin içine yayılarak, gözü nemlendirir ve gözlerde bulunan toz, is gibi maddeleri uzaklaştırır. Gözyaşı bir tepki sonucunda üretilebildiği gibi, sürekli olarak bulunan bir maddedir. Göz kapaklarının gözlerde yaptığı sürtünmenin etkilerini azaltmaya neden olur. İçeriğinde protein, yağ, elektrolit gibi maddeler yer alır. Bunların gözyaşı içinde fazla ya da eksik olması bile gözyaşının kalitesini etkileyen bir unsurdur.

 

Göz kuruluğunun belirtileri nedir?

 • Gözlerde yanma ve batma oluşması
 • Göz yüzeyinde kaşıntı olması
 • Gözlerde uzun süre devam eden kızarıklık olması
 • Görmede bulanıklık ve görme yetisinde azalma olması
 • Gözde yabancı bir cisim varmış gibi hissetmek
 • Gözlerin aşırı derecede sulanması, karıncalanması ve ağrı oluşması, bundan dolayı sürekli ağrılı göz yaşarması da oluşmaktadır.

 

 

Göz kuruluğunun tedavisi nasıl yapılır?

Göz kuruluğu tedavisinde amaç; gözün nemli kalmasını sağlamaktır. Bu nedenle öncelikle göz kuruluğuna sebep olan faktörleri uzaklaştırmak gerekir. Gözlerde kurumaya bulunulan ortam neden oluyorsa, buradan uzaklaşmak, bilgisayar kullanımı neden oluyorsa bilgisayar karşısında çok fazla durmamak gerekir. Bilgisayar karşısında kalmaktan dolayı gözlerde kuruma görülüyorsa HD kalitesinde göze zarar vermeyecek ışınlar bulunan monitörler tercih edilmelidir. Eğer rahatsızlık kronik bir duruma geldiyse yapay gözyaşı veya cerrahi müdahale gerekli hale gelebilir. Her rahatsızlık gibi göz kuruluğu tedavisi için erken teşhis oldukça önemlidir. Hastalığın ilerleyen safhalarında gözde kalıcı hasarlar oluşabileceği için göz kuruluğu belirtileri ortaya çıktığı ilk anda hekim kontrolü yapılması faydalı olacaktır. Hastalığın erken teşhisi için belirtilerin ortaya çıkmasını beklemek yerine  rutin göz muayenelerinin yapılmasına önem gösterilmesi daha faydalı olacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Göz Kuruluğu Belirtileri ve İyileştirmesi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. whatloverssay diyor ki:

  Göz kuruluğu artti sanirim :/ doktor diyecek ki lens kullanma. Gözlük takmayi hic sevmiyorum. Bari yeni renkli bir gözlük alayim

 2. Betulayareci diyor ki:

  göz kuruluğu değil de Çin işkencesi…

 3. redreamelodic diyor ki:

  Miyop astigmat var,göz kuruluğu var..Canım gözlerim

 4. sipahicik diyor ki:

  “Göz kuruluğu olanlar ne yapmalı?” .

Yorum Yaz

Yukarı Çık