Göz Kanlanması Nedir?

Resim bulunamadı

Değerli okuyucular, zaman zaman hepimizde olabilen veya başkalarında gözlemlediğimiz sağlık sorunlarından biri de göz kanlanmasıdır. Halk arasında gözlerin kanlanmış, gözlerin kan çanağına dönmüş gibi tabirleri çok sık duyarız.

Peki, nedir bu göz kanlanması?

Göz kanlanması, gözün içerisinde bulunan küçük damarların genişlemesi ve kan toplaması durumudur. Genişleyip kan toplayan damarlar gözün beyaz olan bölgesinde görülmektedir.  Gözde oluşabilen kanlanma durumu aslında gözün tahriş olması, yabancı bir cismin temas etmesi, alerjik durumlardan kaynaklanabilmektedir fakat her zaman böyle masum sebeplerden dolayı oluşmayan göz kanlanması daha ciddi göz sorunlarının habercisi olabilmektedir. Göz kanlanması beraberinde gözde dış akıntının yaşanmasına, kızarıklıklara ve kaşıntılara da sebep olabilmektedir.

 

Göz Kanlanmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Gözlerde görülen kanlanmaların pek çok farklı sebebi olabilmektedir. Göz damarlarının şişmesi ve kan toplamasının yanı sıra kanlanma oluşmasını sağlayan etkenlerden bazıları şunlardır;
Çok fazla güneşe maruz kalmak, gözlerde yaşanan kuruluk, gözyaşı damarlarındaki tıkanıklıklar, alkol ve sigara tüketimi, göz tansiyonu, alerjik durumlar, lens kullanımı, uyuşturucu madde kullanımı, troit hastalığı, yüksek tansiyon ve yaşanan travmalardır.

 

 

Göz Kanlanmasının Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Göz kanlanması için uygulanacak olan tedavi yöntemi göz kanlanmasının sebebine göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle gözlerdeki kanlanmanın nedeni belirlenmeli ve ona uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Gözlerdeki kanlanma için doğal tedavi yöntemlerimiz mevcuttur. Arkadaşlar, bu doğal tedavi yöntemlerini uygulandığınızda işe yaradığını göreceksiniz.
Bir havlunun içine buz koyarak göz kapaklarınızın üzerine bir süre uygulayın. Buzu direkt koymanız yanıklara sebep olabilir o yüzden buzu havlunun içinde koymanızda fayda var. Buz, hem damarlarınızı küçültecek hem de rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Gözlerinizde kanlanma ile birlikte şişlikler de varsa çay buz uygulamasında olduğu gibi gözlerinize çay poşetleri koyun. Yeşil çay daha çok işe yaracaktır. Sıcak suyun içinde bir süre bekletip soğuttuktan sonra gözlerinize uygulayın. Diğer bir yöntem ise süttür. Bir pamuğu süt ile ıslatmanız ve göz kapaklarınızın üzerine sürmeniz daha sonra gözlerinizi yıkamanız hem gözlerdeki kanlanmanın gitmesini sağlayacak hem de gözlerinizi tahmin bile edemeyeceğiniz kadar rahatlatacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık