Göğüs Kası Nasıl Yapılır

Göğüs Kası Nasıl Yapılır

GÖĞÜS KASI YAPMAK

Etkileyici bir vücuda sahip olmayı arzulayan bütün erkekler için göğüs kası yapmak büyük bir hayaldir. Uygun bir beslenme programı ve düzenli egzersiz sonucunda etkileyici göğüs kaslarına sahip olmak çok da zor değildir. Fakat uzun bir süre ve uğraş isteyen bu arzunuzu gerçekleştirmek adına sadece beslenme alışkanlığınızı değiştirmek ya da egzersiz yapmak da yeterli olmayabilir.

gogus-kasi-yapma-yollari

 • Göğüs kası yapmak için öncelikle beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Şekerli ve yağlı yiyeceklerle beslenmeniz göğüs kaslarına sahip olmanızı engelleyen en önemli nedendir. Bu tür yiyeceklerden olabildiğince uzak durulmalıdır.
 • Protein ağırlıklı besinlerin tercih edilmesi kaslarınızın gelişmesi adına yapabileceğiniz hamlelerden biridir. Günlük protein ihtiyacınızı karşılayamadığınız durumlarda ise antrenörünüze danışarak protein takviyesi de alabilirsiniz.

gogus-kasi-gelistirme

 

 • Göğüs kaslarınızı geliştirmenin en önemli adımı egzersizlerinizi aksatmadan ve belli bir program dahilinde yapmanızdır. Göğüs kası oluşmasını sağlayacak başlıca egzersiz hareketleri bench press hareketi, şınav egzersizi, dambıl ile yapılan hareketler ve bar ile yapılan hareketlerdir.
 • Bench press hareketi, press adı verilen sehpalara sırt üstü uzanılıp ayaklar iki tarafa açıldığı durumda, göğüs hizasının üzerinde bulunan halteri kaldırarak yapılan hareketlerdir. Bu harekette en önemli nokta halter indirilirken nefes alınması ve halter kaldırılırken nefesin verilmesidir.

gogus-kasi

 • Göğüs kası yapmak için en bilinen ve en pratik hareket şınav çekmektir. Bulunduğunuz her alanda yapabileceğiniz bu harekette ellerinizi omuz genişliğinde açarak yüzüstü yere uzanmanız ve ek ve kollarınızı kullanarak aşağı ve yukarı hareket etmeniz gerekir.
 • Dambıl ve bar ile yapılan hareketlerde de belli ağırlıklar ve pozisyonlarda ağırlık kaldırılarak göğüs kası geliştirmenizi sağlayan hareketlerdir.
 • Göğüs kası yapmak oldukça zor olmasına rağmen kaslarınızı kaybetmeniz ise oldukça kolaydır. Bu nedenle egzersizlerinizi düzenli yapmanız ve uzun süreli aralar vermemeniz gerekmektedir.
 • Kaldırabileceğinizin üzerinde ağırlıklar kaldırmanız vücut gelişimi için faydalı değildir. Ayrıca ciddi sakatlıklar yaşamanıza da neden olabilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Göğüs Kası Nasıl Yapılır Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. xStilinski24 diyor ki:

  yazın başında başlamıştım işte alışkanlık oldu artık bu arada karın kası çalışmak göğüs kasına etki mi ediyor

Yorum Yaz

Yukarı Çık