Glokom Tedavisi Hakkında Tüm Detaylar

17 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Merhaba değerli okurlar. Gözümüz büyük bir ihtimalle vücudumuzdaki en önemli ve değerli organımız olarak gösterilebilir. Çünkü atasözlerinden de hareketle değer verdiğimiz her şeye göz ile yakıştırma yaparak bir isim vermekteyiz. Bu da insan var olduğundan beri kültürel anlamda da göze verdiği önem veriyor demek olacaktır. Gözümüz bu tip kültürel olguların dışında da çok önemli bir organımızdır. Çünkü görme eylemi diğer organlarımızın yaptığından çok farklı başka bir şey ile tamamlanamayacak ve bu yeteneği kaybettiğimizde çok ama çok büyük sorunlar yaşayacağımız bir durumdur. Bu sebepten hareket ile göz ile ilgili olan hastalıklar çok daha önemli bir şekilde araştırılmalı ve tedavi noktasında en son teknolojiler kullanılmalıdır.

Son zamanlarda çokça rastlanan bir hastalık olan glokom hakkında konuşacağımız bu yazımızda bu hastalığın öncelikle ne olduğu noktasında net ve herkesin anlayabileceği bir tanımlama yapmak çok etkili olacaktır. Gözümüz görme yeteneğini beyin ile iletişimi sonucunda gerçekleştirmektedir. Gözümüz görebilmek için algıladığı görüntüyü kayıt eder ve kayıt ettiği bu görüntüyü beynimizdeki ilgili sinir birimine aktarır. Bu da bir iletişim hattı ile mümkün kılınır. İşte glokom dediğimiz sinsi hastalık bu iletim hatta üzerindeki sinirlerin zayıflaması ile ortaya çıkmaktadır. Glokom dediğimiz hastalım bu iletim görevini gören sinirlerin zayıflamasına ve sonucunda en korkulan şey olan körlük ile karşılaşılmaktadır. Yani bu kadar ciddi bir hastalık ile karşı karşıyayız diyebiliriz.

Peki ya bu hastalığın tedavisi noktasında neler yapılmakta.

Yazımızın bu bölümünde de glokom tedavisi hakkında tüm detaylar ile karşı karşıya geleceksiniz. Bu noktada glokom tedavisinde üç farklı yöntem izlenmektedir. Bunlardan birincisi ilaç tedavisidir ki bu tedavi göz damlaları ile yapılır. Bu noktada klasik bir göz tansiyonu tedavisinden bahsedebiliriz. Tedavi yöntemlerinden ikincisi lazer ile müdahaledir. Özellikle göz tedavilerinde çok yoğun olarak kullanılan lazer tedavisi bu hastalıkta sorunlu bölgeye lazer ile müdahale etmekten geçer. Bir diğer seçenek de cerrahi müdahale yani ameliyattır. Bu üç seçenekten hangisinin uygulanacağı noktasında uzman doktorun görüşü çok büyük önem taşımaktadır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Glokom Tedavisi Hakkında Tüm Detaylar Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık