Gereğinden Fazla Tüketilen Baklavanın Zararları

Resim bulunamadı

Arkadaşlar çocukluğumuzdan beri iple çektiğimiz zamanlardan olan bayramlar eğlencenin, şekerin, çikolatanın ve tatlıların en bol olduğu zamanlardır. Annelerimizin anneannelerimizin özenle yaptığı baklavalar daha şerbeti dökülmemişken bile yemek için can attığımız o nefis tatlardan birdir. Durum böyle olunca vücuda giren şeker ve kalori miktarı artmaktadır. Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu söyleyen uzmanlarımız fazla tüketilen baklavaların da sağlığa ne kadar zararlı olduğunu sık sık açıklamaktadırlar ve yenilen baklavaların miktarını abartmamamız gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar. Eski zamanlardan beri süregelen bayramlarda baklava yapılması geleneğinin artık değişmesi sağlımız açısından gereklidir. Diğer tatlılara oranla çok daha ağır olan baklavadan iki dilim yemiş olmamız bile aldığımız yağ ve şekerin vücudumuza yağ olarak geri dönmemesi için en az 1,5 saat spor yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde baklavanın içinde bulunan ve vücudumuza giren yağ ve şeker miktarı geri verilmesi çok zor olan kilolara dönüşmektedir. Kilo verecek olsanız bile aldığınız şekerler vücudunuzda yağlanma yapacaktır. Bu da estetik olarak istenmeyen görüntülerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Vücuttaki yağlanma özellikle bölgesel yağlanma olursa yani göbek bölgenizde veya basen bölgenizde oluşursa hem vücudunuzun orantısını bozacak hem de bir süre sonra iç organlara da zarar verecek hâle gelecektir.

 

İki Dilim Baklava İçin Neden 1,5 Saat Spor Yapılması Gerekmektedir?

Arkadaşlar, uzmanların sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda yaptığı uyarıların haricinde özellikle baklava için yaptıkları uyarılar gözle görülen bir gerçektir. Bir restorana gittiğinizde yediğiniz bir porsiyon yemek ile eşit olan iki dillim baklavada vücudunuza 500 kalori almış olursunuz. Herhangi bir çaba göstermeden atamayacak olduğunuz bu 500 kaloriyi eritmek için en az 1,5 saat spor yapmak zorunda kalacaksınız. Hele ki vücudunuz spor yapmaya alışkın değil ise daha da zorlanacağınızı belirtmemizde fayda var. İki dilim baklava yedikten sonra en az 1,5 saat tempolu bir şekilde yürüyüş yapmak ve 1,5 saat tempolu bir şekilde koşmak gün içerisinde yalnızca baklavadan almış olduğunuz 500 kaloriyi anca eritmektedir.

 

 

Oynayacağınız 1 saatlik futbol veya yapacağınız iki saatlik ev temizliği de buna eşit olmaktadır. Baklavayı görünce dayanmak zor olsa da ikram edilen baklavadan bir dilim yemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Özellikle ramazan ayında vücudun uzun bir süre aç kalması metabolizmanın dengesini bozmaktadır. Kısa süreli de olsa kıtlık sendromuna giren vücut tatlı ile bu sendromu bozmaktadır. Sağlınız ve kilolarınız için bir dilim tatlı size yeterli olacak ve ağzınızı tatlandıracaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Gereğinden Fazla Tüketilen Baklavanın Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık