Geçici Dolgu Nasıl Bir Şeydir ve Kullanım Süresi

Geçici Dolgu Nasıl Bir Şeydir ve Kullanım Süresi

Geçici dolgu, çoğunlukla kanal tedavisi uygulaması esnasında ya da dolgunun laboratuvarda hazırlanma aşaması sırasında, hastanın bekleme süresi zarfında uygulanmakta olan dolgulara verilen isimdir. 

Yapılan kanal tedavisi esnasında, tekrar dolgunun açılması icap ettiğinden dolayı, çok sert dolguların kullanılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bundan dolayı yumuşak, geçici dolguların kullanılması daha uygun görülmektedir. İnley, onley çalışmalar, porselen dolgular, laboratuvar ortamında hazırlanan porselen ve ya kompozit dolgular,  takılması gerektiği zaman, ölçünün alınmasından hastaya bu dolguların takıldığı zamana dek geçen zaman içerisinde meydana gelebilecek hassasiyet ya da ağrının önüne geçebilmek amacıyla, Bahse konu bu dolgular uygulanabilir.

Geçici dolgular, çiğneme gücünden çok hızlı bir şekilde etkilenme özelliğine sahip olan ve buna bağlı olarak da çok  aşınan dolgulardır. Hastaların, uygulanan kanal tedavisi esnasında yapılmakta olan bu dolgulara çok fazla kuvvet uygulamamaları son derece önemlidir. Bununla birlikte onley, inley için yapılmakta olan geçici dolgular silikon esasına dayanan dolgular olduklarından dolayı, yine de dikkat göstermekle beraber, hastanın özel bir hassasiyet göstermesini gerekli kılacak herhangi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Birden fazla randevuya gereksinim duyuyorsanız, diş hekiminiz dişinizin iyileşme durumunu izlemek için kısa bir zaman bekleme ihtiyacı duyuyorsa, dişlerinizde derin bir çürük mevcut ve pulpa açığa çıktığından dolayı acil dental tedavi almanız gerekiyorsa geçici dolgu sizin için gerekli olabilir.

Geçici dolgu uygulandıktan sonra dişinizin hassasiyetinde bir azalma olduğunu fark edersiniz. Zira uygulanan geçici dolgu sayesinde pulpa bakterilerden korunur ve hassasiyette azalma meydana gelir.

Uygulanmakta olan geçici dolguların içeriklerinde çoğu zaman, öjenol olarak adlandırılan ve karanfil yağından elde edilen, hafif anestezik bir özelliğe sahip olan bir madde bulunmaktadır.

Geçici dolgular, yerleştirildikten sonra 1 veya 2 ay içerisinde düşer, çatlar veya kırılır. Ağzınızın içerisinde geçici bir dolgunuz var ise bu dolguyu sürekli olan dolgu ile değiştirmeniz gerekmektedir. Değiştirmemeniz durumunda farklı komplikasyonlar meydana gelerek dişiniz infekte olabilmektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Geçici Dolgu Nasıl Bir Şeydir ve Kullanım Süresi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. erkulhazall diyor ki:

    Bugün porselen kaplama icin ölçü alındı geçici bi dolgu yapıldı yeniden ama öldüm acidan

  2. 1903ugurdogan diyor ki:

    disime gecici dolgu yapildi 1 senedir gercek dolguya gitmedim belli bir zarar olurmu.

Yorum Yaz

Yukarı Çık