Fitness Yapanlar İçin Aminoasit Kullanımı

Fitness Yapanlar İçin Aminoasit Kullanımı

AMİNOASİT KULLANIMI

Vücut geliştirme ve fitness ile ilgilenenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Şehir hayatında vücudunuzu kullanmanızı ve kaslarınızı geliştirmenizi sağlayacak hareketleri yapamadığınız için bu gibi aktivitelere olan ihtiyaç artıyor.

Bu aktiviteler için spor salonlarını veya evde yapılabilecek çalışmaları tercih edebilirsiniz ancak spor salonlarında sizi hem hareketleriniz için hem de vücut gelişimi için çok önemli olan beslenme konusunda yönlendiren tecrübeli antrenörlerin bulunduğunu unutmayın. Beslenme şüphesiz ki vücut gelişimi için çok önemli ve bu konuda en çok dikkati hak eden madde proteinler. Çünkü proteinler kaslarımızı oluşturan maddedir. Bu durum proteinlerin yapıtaşı olan aminoasitleri düzenli olarak almamızı gerektiriyor.

Aminoasit Nedir?

   Vücut çalışırken yapılan hareketler dokuyu zorlama ve çok küçük oranlarda yıpratmaya yöneliktir. Çünkü bu durum kas gelişimi için mecburidir. Çalışmaların ardından kaslar proteinle beslenmek zorundadır. Eğer yeterince protein alınmazsa kaslar vücutta hazır olarak bulunan proteini kullanmak zorunda kalır ki en çok proteinin bulunduğu yerler yine kaslardır. Yani yeterince protein alınmazken yapılan kas çalışmaları kas erimesiyle sonuçlanabilir. İşte aminoasit takviyesi kaslara çalışma sonrası gerekli yapıtaşlarını vermek için tasarlanmıştır. Bunlar hap, toz ya da sıvı şeklinde olabilir.

Aminoasit gerekli midir?

   Aminoasitler yiyecekler ile de belirli oranlarda alınabilmektedir. Ancak yapılan çalışmalar yoğun ve sıksa gerekli miktarda aminoasit almak oldukça zorlaşıyor ve kas gelişimi süresi uzayabiliyor. Aminoasitler doğru oranda kullanılırsa kas gelişimini destekler ve aminoasit kullanımı zararsızdır. Dikkat edilmesi gereken nokta şu: temel aminoasit çeşitleri doğru ve dengeli bir oranda kullanılmalıdır. Bunlar; histidine, leucine, valine, typrophan, methionine, phenylalanine, isoleucine, lysinedir.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki aminoasit doğru oranlarda kullanıldığında zararsızdır ve kaslara gerekli yapıtaşlarını sağlayarak gelişimi hızlandırır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Fitness Yapanlar İçin Aminoasit Kullanımı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık