Fındık Yemek Sivilce Yapar mı?

23 Ağustos 2014
Fındık Yemek Sivilce Yapar mı?

Sivilce, genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan, yağ bezlerinin tıkanmasına bağlı olarak gelişen, öncelikle yüzde olmak üzere, sırtta, göğüste ve vücudun yağlı bölgelerinde oluşabilen bir cilt rahatsızlığıdır. Halk arasında sivilce olarak bilinen ve tıbbi adı akne olan bu hastalık, kıl – yağ bezi ünitelerinin kanallarının tıkanması ile oluşur. Çocukluktan ergenliğe geçişle birlikte, küçük olan ve az üretim yapan veya hiç yapmayan yağ bezleri büyüyerek yağ üretimlerini artırırlar. Tabi bu arada kanal içerisindeki hücrelerin oluşum şekli de bozulur. Bu aşırı yağlı duruma bir de derinin yüzeyinde bulunan mantar ve bakterilerin çoğalıp artması da eklenir. Bunun sonucunda ortaya iltihaplı ve iltihapsız sivilceler ortaya çıkar.

 

Fındık ve Sivilce İlişkisi.

Sivilceler ergenlik döneminde meydana gelen hormonsal değişimler nedeni ile oluşurlar. Cildi yağlı olan kişilerde daha fazla görülür. Ayrıca stres, bazı ilaçların yan etkisi olarak ve bazı kozmetik ürünlerinin yan etkisi olarak sivilceler oluşabilir. Sivilcelerin oluşumunda yağların önemi ve rolü oldukça fazladır. Bu nedenle fındığın içerisinde bulunan yağ nedeni ile çok aşırı tüketilmesi durumunda fındığın sivilce oluşumunda rol oynayabileceği düşünülmektedir.  Ayrıca fındığın aşırı tüketimi nedeni ile şişmanlığa sebep olabilmektedir. Yine aşırı fındık tüketimi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Alerjik reaksiyonun meydana gelmesi ile vücudun değişik yerlerinde kızarma, kabarma, cildin pul pul dökülmesi gibi etkilerin ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

 

 

Fındık Tüketimi

Fındık içeriğinde barındırdığı yağ ve kalori oranı nedeni ile çok aşırı tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Fındığın % 80 yağdır. Bu oran bile bir avuç fındıktan fazlasının yenilmemesi için yeterli bir sebeptir. Günde yenilen bir avuç fındığın birçok faydası bulunurken, aşırı tüketilen fındığın, kalp hastalıklarına, cildin aşırı yağlanmasına, karaciğerin yorulmasına sebep olacağı tespit edilmiştir. Fındık ve diğer kuruyemişlerin düzenli olarak ve kararında tüketilmesi vücuda birçok fayda sağlamaktadır. Fındık ciddi oranlarda omega 3 yağı içermektedir. Bu yağ sayesinde fındık enerji kaynağıdır. Fındık düzenli olarak tüketildiğinde sindirime yardım eder. Kan şekerini düzenler.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Fındık Yemek Sivilce Yapar mı? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık