Fındığın Faydaları ve ZARARLARI!

Fındığın Faydaları ve ZARARLARI!

Günde bir avuç fındık vücudumuza çok faydalıdır, ama 1 avuçtan fazlası değil. Çünkü fındık tüketiminde aşırıya kaçarsak biraz sonra yazacağımız olası zararlardan etkilenmeniz muhtemeldir. Fındık yeri kadar tüketildiğinde gerçekten belli başlı hastalıkların oluşmasını önleyen ve vücudumuza önemli yararlar sağlayan bir besindir. Küçücük olmasına rağmen kalorisi oldukça yüksektir (bkz. ummadık taş baş yarar) ve bu sayede kişiye direnç kazandırır ve anlık enerji verir, yani yorgun olduğunuzda veya spor esnasında, öncesinde tüketebilirsiniz. Fındığın birçok farklı türleri vardır. Bunlar Kuzey yarım kürenin ılıman kuşak bölgesinde yetişir (mesela Türkiye Karadeniz bölgesi bu yönden çok zengindir ve birçok ülkeye fındığın ihracatı yapılır.) ve buralardan toplanıp dünyanın dört bir yanına ihraç edilir. Ülkemiz fındık yönünden oldukça zengin olduğu için bu yemek kültürümüzü de etkilemiştir ve birçok tatlıda kurabiyede lokumda vs. birçok yiyecekte fındığı kullanırız. Ayrıca fındık kalp rahatsızlıklarını da engeller.

FINDIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

-Sıkı bir miktarda omega 3 yağı içerdiği için beynimize çok faydalıdır. Kalorisi de çok yüksek olduğu için enerji verici bir besindir.

-Düzenli kullanıldığı taktirde kalp krizi geçirme, kalp rahatsızlıklarını önler.

-Kan basıncının normal düzeyine gelmesine yardımcı olur.

-Kan şekerini düzenleyici etkiye sahiptir.

-Diyabet hastalığına yakalanma oranını yüksek miktarda düşürür.

-Lif içeriği yüksek bir besindir.

-Hazımsızlık sorunun önüne geçer.

-Bağırsaklarımızın düzgün çalışmasına yardımcı olur.

-Sindirim sistemimiz üzerinde çok iyi etkileri vardır, yine sindirim sistemimizin düzgün olarak çalışmasını sağlar.

-Bağırsakları yumuşatarak kabızlığı önler.

-Doymamış yağ oranı bakımından çok zengindir.

-Cilde faydaları oldukça fazladır, cildimizin kırışmasının önüne geçer ve yaşlı görüntüsünün ortaya çıkmasını geciktirir.

-Kilo alma sorunu olan kişiler için bir nimettir! İçerdiği yüksek kalori ve doymamış yağ oranı sayesinde kilo almanıza çok yardımcı olur.

 

 

FINDIĞIN ZARARLARI NELERDİR?

Her gün 1 avuç kadar fındık tüketilmesinin bizlere bir zararı yoktur. Ancak 1 avuçtan fazla tüketilmesi halinde vücudumuza olası bazı zararları olabilmektedir. Fındık yüksek miktarlarda kalori içerdiği için aşırı miktarlarda tüketilmesi fazla kilo alımına neden olabilir (yüksek efor içeren sporlar yapmıyorsanız). Aşırı alımlarda kişiyi ateş basabilir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık