Farenjite Ne İyi Gelir ve Şifalı Bitkisel Yöntemler

Resim bulunamadı

Yutakta oluşan iltihap sorunudur. Halk ağzındaki adı ise boğaz iltihaplanmasıdır. Belirtileriyse boğazda başlar. Yutkunmakta zorlanma, ateş, yiyeceklere karşı hassasiyet, öksürük hastalık belirtileri olarak görülmektedir. Bu durumlar düzenli ve sürekli olarak görülüyorsa farenjit olabilir, teşhis için doktora görünmek gerekmektedir. Doktora muayene olurken tüm belirti ve rahatsızlıkları açıkça belirtmelidir. Bununla birlikte doğru teşhis ve tedavi uygulanabilmektedir.

 

Farenjit tetikleyiciler

Farenjitin en büyük tetikçisi sigaradır. Zaten hassas olan boğaza karşı bir de akciğer keselerini kaplayan sigarayı içtiğinizde boğazınızdaki yanma fazlalaşacaktır. Diğer tetikleyiciler ise alkol, asitli içecekler, çok koyu kahve, demli çay, toza maruz kalmak, sigara içilen yerde bulunmaktır.

 

Farenjit ikiye ayrılmaktadır…

Farenjit Akut farenjit ve Kronik farenjit olarak ikiye ayrılır.   –          Akut Farenjit: Ağır bir iltihaplanmadır. Boğazda yanma, kuruluk, yutkunmakta zorlanma, burun tıkanıklığı, ağır öksürük, ateş gibi belirtileri vardır ve herkeste görülebilir. –          Kronik Farenjit: Belirtileri aynı olmakla birlikte hastaya düzensiz aralıklarla sık sık gelir.

 

Akut farenjit için tedavi

Ağır bir iltihaplanma olduğu için dikkat edilmesi gerekir. Şifalı bitkilerden önce doktora gidilmelidir çünkü bazı durumlarda antibiyotik gerekebilmektedir. Ayrıca aşağıda sunacağımız şifalı otları da doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.   –          Tuzlu su ile gargara yapmak sizi rahatlatacaktır.  Nefes darlığı gibi sorunlarda da tuzlu su oldukça etkili olacaktır. –          Dişleri yatmadan önce kesinlikle fırçalamalısınız. Eğer dişlerinizde bakteri üremesi yaşanırsa farenjitinizi etkileyebilir. –          Bol bol sıvı almalısınız ama bu sıvılar aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmamalıdır. –          Terlememeye ve üşütmemeye dikkat edilmeli.

 

Ada çayı kürü…

Ada çayı eskiden bir nevi diş macunu olarak kullanılırmış. Ada çayı antiseptik olduğu için farenjit için de kullanılır. Hazırlanışı ise şu şekildedir:   1 bardak temiz suya 3 yemek kaşığı ada çayı atılır. 10 dakika kaynatılır. Soğumaya bırakılır ve günlük en az 3 kez gargara yapılması gerekir. Sadece farenjit için değil diş çürükleri ve ağız kokusu için de çözümdür. Saklanabilir, taze yapılmasına gerek yoktur her seferinde. Stabil ortamlarda bozulmayacak şekilde saklanıp kullanılabilmektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Farenjite Ne İyi Gelir ve Şifalı Bitkisel Yöntemler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık