Facebook Bağımlılığından Kurtulmak

15 Haziran 2014
Resim bulunamadı

90’ların sonlarında ve milenyumda doğan çocuklar ufak yaşlarda internet ve bilgisayarla tanıştılar. Bu tanışma çok iyi meslek grupları oluşturmakla fayda sağlarken bir yanda da bir tür bağımlığa neden oldu: Teknoloji bağımlığı. 90’lardan önce doğanlarda nasıl ki televizyon bağımlılığı oluşturduysa şimdiki çocuklar da bilgisayar bağımlısı.

Bu bilgisayar bağımlılığı sosyal medya bağımlılığı ile kendini hissettirmektedir. Sosyal medya bağımlılığı öylesine kötü bir durumdadır ki kimi gençler sadece teknolojiden kopmamak için dışarı çıkamaz hale gelmiştir. Ben ise bu yazıda en eski sosyal medya aracı olan Facebook bağımlılığını ele alacağım.

Facebook, yüz defteri anlamındaki sosyal medya aracıdır. Aslında oldukça güzeldir, eski dostları hatırlarsınız onlarla görüşürsünüz. Kabul etmek gerekir ki birçok insan dostlarını burada bulmuş onlarla Facebook sayesinden görüşmüştür. Ama Facebook kullanıcıları son günlerde haddini aştılar ve bağımlı olma yolunda kocaman adımlar attılar. Öyle ki; ailelerde evin içinde Facebook yoluyla haberleşme, çay isteme, sohbet etme gibi alışkanlıklar dahi kazanılmaya başladı…

 

 

İlk adım kabullenme…

Her bağımlılık gibi ilk adım kabullenmektir. Facebook’un bağımlılık yapan bir şey olduğunun bilimsel olarak ispatlanmış olması sizi bir nebze rahatlatabilir; yani yalnız değilsiniz bu cenderede.

 

Uzaklaşma…

Facebook’ta ne kadar kaldığınızı hesaplayın. Eğer bu, sizin gün içinde işlerinizi engelleyecek kadar çoksa ya da günde 5 saati aşıyorsa bağımlı olabilirsiniz.

 

Oturumu sürekli açık tutmayın…

Hem güvenliğiniz hem de halet-i ruhiyyeniz açısından Facebook’u sürekli açık bırakmayınız. Bu sizi teşvik edecektir.

 

Oyunları engelleyin…

Facebook oyunlarını oynamayın, bu oyun bildirimlerini engelleyip kapatın ki sizleri tekrar bağımlı hale getirecek yollara engel koyabilesiniz.

 

Dışarı çıkın…

Hava güzelse internetin olmadığı bir yerde kitap okumayı deneyin. Yürüyüşler yapın ya da müzik dinleyin. Ruhunuz, daha fazla huzur bulacak, o andan daha fazla zevk alacaksınız.

 

 

Facebook şifrenizi hatırlamamak için…

Facebook şifrenizi o kadar uzun yapın ki yazmaya üşenin, sıkılın, bunalın. Ara ara Facebook hesabınızı dondurun, telefondan otomatik olarak açmayın eğer telefondan Facebook’a girmek istemiyorsanız internet paketinizi kısın. Eğer hiçbir yöntem işe yaramıyorsa psikologa gitmelisiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık