Evde Kekemelikten Kurtulma Egzersizleri

17 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Dilsiz olan, fizyolojik anlamda sorun yaşadıkları için konuşamayan vatandaşlarımızı tenzih ederek söze başlıyorum. Bizim konumuz kekemelik üzerine. Kekemelik de dilsizler gibi küçük düşürülmeye gerek kalmayacak, ayıplanmayacak bir rahatsızlıktır.

 

Sosyal bir varlık olan insanların en temel dürtülerinde birisi duygularını ifade etmektir. Duyguları ifade etmede birçok yol bulunmasına rağmen, içlerinde en önemlisi elbette dildir yani konuşmadır. Zaten kekemeliğin bu kadar problem olmasının nedenleri arasında bahsedilen sosyal dürtüler vardır.

 

Kekemelik fizyolojik bir sorun…

Kekemelik fizyolojik bir sorun değildir, tam tersine psikolojik bir sorundur ki; bu nedenden ötürü de tedavisi vardır. İşin bir diğer güzel yanı da tedavinin ameliyatla değil bir takım egzersizlerle yapılıyor olmasıdır. Bu sayede vücutta başka bölgelerde komplikasyon görülmesi gibi ihtimaller yok edilecektir.

 

Kekeme olmak doğuştan gelen bir durum olmadığı gibi…

Kekeme olmak doğuştan gelen bir durum olmadığı gibi bir kader de değildir. Kekemeliğin ardında genelde psikolojik sorunlar yatar. Çocuklukta yaşanan bir travma, büyük bir korku ya da baskı altında kalmak gibi…

 

Kekemelikten kurtulmak için…

Bu söze başlamadan önce kekemeliğin ciddi bir konuşma bozukluğu olduğunu ve evde yapılacak egzersizlerin yanı sıra mutlaka bir doktora, uzman hekime ya da psikologa başvurulması gerektiğini önemle arz ederim. bilinçsizce yapılan egzersizler, tedavi değil hastalıkların ilerlemesine sebep olabilir.

 

Nefes yollarında oluşan bir boğumlanma yüzünden dil yeteri kadar hareket etmiyor olabilir kekemelik sorununda. Elbette kekemelik yetişkinler ve çocuklar olarak iki kısımda incelenir ama size sunduğumuz kekemelik sorunu – yani dil ve nefes odaklı sorun – hem çocukta hem de yetişkinde görülebilir. Bu durumda yapılması gereken dil açma egzersizleri şunlardır:

 

  • Dil yavaşça ağızdan dışarı çıkartılarak mümkün olduğunca uzun bir süre dışarıda tutulur. Daha sonra dil serbest bırakılır ama bu esnada dil sağ ya da sol yanağa değmemelidir.
  • Dil, ağzın sağ köşesine konularak hızlıca sola doğru kaydırılır.
  • Dille, dil yanaklara değmeden, havada daire çizmeye çalışılır.
  • Dil çeneye değdirilmeye çalışılır. Bunu yaparken dil arada bir serbest bırakılarak yeniden aynı hareketler yapılır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Evde Kekemelikten Kurtulma Egzersizleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık