Elma Çayının Faydaları ve Nelere iyi gelir?

Resim bulunamadı

Elma, kolesterolü düşürmeye yardım eden verdiği ve saatler süren tokluk etkisiyle diyet ve sağlıklı beslenmelerin en büyük yardımcısı olan meyvelerden birisidir. Bunun yanında elma kabuğunun solunum yollarına olan faydaları, elmanın her şeyinin insanlara faydalı olmasını sağlamaktadır. Akciğerin fonksiyonunu gerçekleştirmesini kolaylaştıran elmanın suyu da aynı özellikleri taşımaktadır.Elma çayı içeriğinde A, B ve C vitaminlerini barındıran, pektin ve organik asitler açısından zengin olan besleyici, sindirime yardımcı ve iştah açıcı etkilere sahip olan bir çaydır. Biline hiçbir yan etkisi bulunmayan elma çayını günde 2-3 defa içebilirsiniz.

 

Elma çayı nasıl hazırlanır?

İki elmanın kabuklarını bir parmak kalınlığında soyun. Yani kabuklarını etli olarak soyun. Çaydanlığın içine soyulan kabukları koyalım. İçine çubuk tarçından iki parça atalım. Su ilave ederek çayı kaynatalım. Kaynayan çayı ister şeker ilave ederek, ister sade bir şekilde içebilirsiniz. Elma çayına bir miktar ceviz de atılabilir.

 

 

Elma çayının faydaları nedir?

  • Elma çayıyla öksürük tedavisi: Öksürük boğazda çok fazla tahribat yapan bir rahatsızlıktır. İçilecek ılık bir elma çayı bu hasarların giderilmesine yardımcı olur. Öksürüğün kronik ya da üşütmeden kaynaklanmaması halinde öksürüğün kesilmesine de fayda sağlayacaktır.
  • Elma çayıyla kilo verme: Zayıflamak isteyenler için elma çayı önerilmektedir. Bunun sebebi elmanın içeriğinde bulunan zayıflamaya yardımcı olan ve metabolizmanın hızlanmasına yarayan maddeler içermesidir. Uzmanlar zayıflamak isteyen kişilere tamamen doğal olduğu için elma çayını önermektedir. Zayıflama sırasında kullanılan kimyasal ilaçlar böbrek, karaciğer gibi organlarda zarara neden olabileceğinden doğal ürün elma çayı güvenle kullanılabilir. Elma çayının yan etkisi bulunmadığından, düzenli yapılan sporla birlikte kişilere kilo vermede yardımcı olacaktır.
  • Elma çayı ile ağız sağlığını korumak: Ağız sağlığı için hem taze olarak elma, hem de elma çayı kullanmak son derece önemlidir. Elmanın içeriğinde bulunan onarıcı vitaminler sayesinde diş etleri beslenir, ağız içinde oluşan yaralar tedavi edilir. Diğer bitkisel çaylara göre ağızda bıraktığı hoş koku içimini teşvik eder. Elmanın çiğ bile tüketimi dişlerin temizliğinde ve dişlere masaj için tavsiye edilir.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Elma Çayının Faydaları ve Nelere iyi gelir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Mehmet Poyraz diyor ki:

    Merhaba, meyve çayı tarifiniz ilgimi çekti. Bizde kurusunu yapıyoruz bunun değişik oluyormuş tabi tarif biraz daha farklı ama sizinkini de denemek gerekli. bakmak isterseniz

Yorum Yaz

Yukarı Çık