El Kızarması Neden Olur, Belirtileri ve TEDAVİSİ

13 Ağustos 2014
Resim bulunamadı

Ellerin kızarması birçok hastalığın habercisi olabileceği gibi yediğimiz herhangi bir yiyeceğin yaptığı alerji sonucu da olabilir. El kızarması sarsıntı sonucu oluşabilir, reynaud hastalığı sonucu oluşabilir,  bağ (konnektif) doku hastalığı sonucu, karpal tünel sendromu sonucu veya bazı ilaçların yan etkileri sonucu da oluşabilir.

Reynaud Hastalığı: el ve ayak parmaklarında simetrik olarak dolaşım bozukluğu meydana gelmesidir. Sebebi bilinmeyen bu hastalık orta yaş ve üzeri kadınlarda sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Belirtileri, parmaklarda his kaybı, mora yakın renk kaybı değişimidir.

Karpal Tünel Sendromu: Meslek hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık, aynı elin uzun süre ve sık olarak kullanılması sonucu eldeki tendonların kalınlaşması sonucu, tendonların sinirleri sıkıştırması ve harap olması ile ortaya çıkar. Elde uyuşma, his kaybı, kızarma, hareket ettirmede zorlanma, elin ani kilitlenmesi şeklinde ortaya çıkar.

Bağdoku (Konnektif) Hastalıkları: Birden çok tipi bulunan bu hastalık genel birbirine benzeyen dokuların ve kasların birçok nedenden dolayı hastalanması ile ortaya çıkmaktadır. Bu tip hastalıklar da ellerde kızarmaya sebep olabilmektedir.

 

 

Belirtileri

Ellerde kızarma, elin bir bölümünde lokal olarak meydana gelebildiği gibi, elin tamamında da kızarma olabilmektedir. Her iki durumda da el kızarmalarını ciddiye almak gerekir. Çünkü yukarda saydığımız hastalıklardan ayrı olarak el kızarması karaciğer rahatsızlıklarının en büyük habercisi olabilmektedir. Ellerin kızarması, bazı hallerde yanma ile birlikte görülebilir. Ellerde kızarıklık ile birlikte yanma hissinin oluşması lenf bezlerinizde bir sorunun başlangıcı olabilmektedir. Bu nedenle ellerde meydana gelen kızarıklık, his kaybı, uyuşma, yanma hissi gibi belirtilerin mutlaka ciddiye alınarak uzman bir hekime muayene olunmalı, gerekiyorsa kesinlikle tahliller yaptırılarak sebepleri araştırılmalıdır.

 

 

Tedavisi

Ellerde kızarmanın hastalık habercisi olabileceğini bahsetmiştik. Bundan başka yiyecek alerjisi veya ellerimize temas eden maddelerden oluşan alerjiler sonucu kızarma oluşmuşsa alerji yapan şeylerden mutlaka uzak durmalıdır. Ellerimizin kızarması bulaşık deterjanı, sıvı sabun vb. maddelerden oluşuyorsa, mutlaka tedbirini almalı ve alerji tedavisi görmelidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

El Kızarması Neden Olur, Belirtileri ve TEDAVİSİ Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık