Egzersiz Alerjisi Belirtileri!

Resim bulunamadı

Son zamanlarda yaygınlaşan egzersiz alerjisi alerjik hastalıkların yeni yeni tanınan bir türüdür. Koşma, jogging, futbol, tenis, kayak, bisiklet ve hatta aerobik hareketler gibi bir çok egzersiz sonucu ortaya çıkmaktadır. Bir başka nedeni ise spor yapmadan önce yemek yemek ve hemen ardından egzersize başlamakta egzersiz alerjisinin nedenleri arasına girmektedir. Egzersiz alerjisi sizin günlük yaşantınızda sıkça rahatsız edebilir, dikkat edilmezse vücudunuzda kalıcı iz veya ölümle sonuçlana bilir. Bu alerjiyi hissettiğiniz anda yetkili bir hekime başvurun.

 

Egzersiz alerjisi belirtileri

Yüksek ateş, kaşınma, halsizlik, aşırı sinir, yorgunluk hissi, kabarma ve cilt kızarması. Daha sonra kurdeşen adlı 1-2 santim kabarıklık oluşur ve kaşıntı başlar. Spordan sonra baygınlık hissi, baş dönmesi, aşırı mide bulantısı gibi bir çok belirtileri var. Bu belirtiler ciddiye alınmalıdır. Belirtiler sonrasında yetkili bir doktor ile temasa geçiniz.

 

Egzersiz alerjisi astım krizi

Bu olay genelde egzersiz sırasında oluşmaktadır. Egzersiz sırasında astım krizine uğrayan bir kişinin vücutta sıcaklık, kaşıntı, kızarma ve kurdeşen oluşabilir. Bu belirtilerin yanı sıra hırıltılı solunum, kuru öksürük ve nefes darlığı da oluşmaktadır. Bu belirtiler genelde egzersiz esnasında oluşabiliyor yalnız egzersiz sonrasında da gözlemlenmektedir.

 

Egzersiz alerjisi tedavisi

Bu alerjinin tedavisi de diğer alerjilerden farklı değildir. Öncelikle yaşlı ve kalp hastalarına oksijen verilmelidir. Tansiyon düşüklüğü varsa serum takılmalıdır. Şuur bulanıklığı ve tansiyon düşüklüğü olan hastaların hemen sırtüstü yatırılarak bacakları havaya kaldırılmalıdır. Solunum yollarının açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Antihistaminik ilaçlar yararlı olabilir. Nefes darlığı çeken hastalar ise nefes açıcı spreyler kullanabilirler.

 

Egzersiz alerjisi önlenmesi

  • Egzersizlerden önce ısınma hareketleri yapılmalıdır
  • Belirli aralıklarla molalar verilmeli, vücudu fazla yormamalı.
  • Egzersiz alerjisine sahip kişiler yanlarında birileri olmadan egzersiz yapmamalı.
  • Egzersiz yapmadan 4 saat önce yemek yenmeli.
  • Sadece deri hastalığı olan hastalar, Antihistaminik ilaçlardan yaralana bilir. Ama bu ilaçlar her zaman tam olarak etkili olmaya bilir.
  • Egzersiz sonrası tenini kurulamalı.
  • Egzersiz sırasında halsizlik hissi, bulantı hissi ve baş dönmesi gibi hislerde egzersizi bırakmalı ve bir hekime gitmelidir.
  • Astımı olan hastalar egzersizden 5-10 dakika önceden nefes açıcı ilaçlarını kullanmalı ve yanında bulundurmalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık