Egzama Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Resim bulunamadı

Egzama ciltte oluşan bir enfeksiyondur. Cildin kurumasına ve kaşıntıya sebep olmaktadır. Daha çok baş bölgesinde ve yüzde meydana gelir. Özellikle çocukluk dönemlerinde insanları etkisi altına alana rahatsızlık, ilerleyen dönemlerde iyileşme göstermektedir. Rahatsızlığın tam olarak nedeni bilinmese de, çevresel etkenlerden ve bağışıklık sisteminin verdiği tepkilerden dolayı oluştuğu düşünülmektedir. Bilim adamları, somut olarak egzama hakkında bilgi vermeseler de birkaç belirti hakkında ortak görüş belirtmektedirler.

 

 

Egzama belirtileri nedir?

Egzamanın en önemli belirtisi; ciltte kızarıklık ve kaşıntıya sebep olmasıdır. Bulaşıcı bir özelliği olmayan hastalık genellikle başta, yüzde, dirsek, bilek gibi kıvrımlı yerlerde meydana gelen cilt kalınlaşması, şişkinlik, ciltte sulanma gibi belirtiler verir. Cildin kurumasıyla kaşıntıların başlaması durumunda, ciltte yayılma gösterir. Kaşınma sonrasında vücuda egzamalı dokular yayılacak, enfeksiyon oluşma riski artacaktır.

 

Egzama tedavi yöntemleri nedir?

Rahatsızlığın ilerleme durumuna göre farklı tedavi yolları uygulanmaktadır. Egzama olan cildin sürekli olarak yağlanması ile kötüleşmesi engellenmiş olur. Tedavi amacıyla yapılabilecek önlemler şöyle sıralanabilir;

 

Kuru ciltlerin yumuşatılması: Cildin pürüzsüz, yumuşak ve dayanıklı hale getirilmesi sağlanmalıdır. Bunun için nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Cildin kuruluk durumuna göre kremler tercih edilmelidir. İlk başta ciltte yanma oluşturan ürünler, düzenli kullanıldığında fayda sağlayacaktır. Kremleri sabah ve akşam uygulayarak, cildin yağlanması sağlanmalıdır. Ayrıca banyo sonrasında tatbik edilmelidir.

  

Islak bandaj kullanımı (wet wrap): Bu tedavi kaşıntıyı kontrol altına alacaktır. Geceleri artan kaşıntılara iyi gelip rahatça uyumanıza yardımcı olacak, geceleri bilinçsizce gerçekleşen kaşıma ve tahrişlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır. Cildi yağlamadan önce sıcak ve ıslak tubifast bandajı ve üzerine kuru bandaj kapatılmalıdır. Bu cildin nemini korumaya yardımcı olur.

 

Kırmızı ciltte kortizonlu kremler kullanmak: Cildin kızarması halinde kortizonlu kremleri kullanmak gerekir. Bu kremler, farklı içeriklere sahip olduğundan, uygun olanı kullanmak faydalı olacaktır. Bazıları bakterilere ve mantara etkili olur. Bu nedenle hafif kızarıklıklarda uygun kortizonlu kremler kullanılmalıdır. Enfeksiyonlu olan egzamalarda öncelikle enfeksiyonun tedavi edilerek, egzamanın etkileri giderilmelidir. Enfeksiyon giderilmeden yapılacak olan müdahaleler, egzama rahatsızlığını gidermek isterken enfeksiyondan dolayı vücut yüzeyinde aşırı tahrişler ve yaralanmalara sebep olacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Egzama Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık