Duymayı Güçlendiren Cihazlar ve Fiyatları

Resim bulunamadı

Dünya ile bağlantımızı kurduğumuz iletişim açısından büyük önem taşıyan duyma duyumuzun aslında zaman içinde zarar gördüğünü ve biz farkında olmadan çevremizde olan bitenin tümünü duyma noktasında başarılı olmadığımız gerçeği ile yüzleşmek zorundayız. Duyma aktivitesi aslında diğer bütün duyular ile birlikte tam anlamıyla gerçekleşebilecek bir aktivitedir. Bu aktivite esnasında başımıza gelecek başka konular ile duyma yeteneğimizi desteklediğimizin farkında olmalıyız. Yani bu yap bozun bir parçası eksik olduğu durumda yap bozun diğer parçaları çok da önemli bir parça olarak karşımıza çıkmayacaktır. Özellikle duyma konusunda elde edebileceğimiz noktalar çok önemli noktalar olduğundan diğer duyularımızdan bu olayı farklı bir yere koyamayacağımızın açık kanıtıdır.

Bu noktada duyma güçlüğü neden yaşanıyor bu konuda biraz konuşmak doğru olacaktır.

Duyma kaybı genellikle yüksek sesli işlere maruz kalan insanlar üzerinde oluşan bir sorundur. Bu işler genellikle iş güvenliği tedbirlerinin gerektiği düzeyde alınmadığı ve yüksek ses seviyelerinin duyum kaybını yaratacağı görüşünün pek de dikkate alınmadığı yerlerde ortaya çıkmaktadır. Bu noktada iş güvenliği konusunun ne kadar önemli bir konu olduğunu konunun içine katarak devam edebiliriz. Çünkü iş güvenliği tedbirleri dikkate alınmadığı zaman kalıcı hasarlar ve bu hasarların insanlar üzerinde yarattığı etkileri konuşmak çok da iç açıcı konular olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek sesli işlerin yapıldığı ortamlarda bu yüksek seslerin kulaklara zarar vermesini önlemek amacıyla kullanılan iş güvenliği kulaklıkları mevcuttur ve bu işler yapılırken bu malzemeler kesinlikle kullanılmalıdır. Aksi takdirde duyum kayıpları olacaktır.

Bu tip duyum kayıplarının yaşandığı durumlarda da işitme cihazları kullanılmaya başlanacaktır. Bu duymayı güçlendiren cihazlar ve fiyatları insanların bütçesini sarsacak cinsten değildir. Çünkü eğer bu tip cihazlar satın alınamayacak kadar pahalı olsaydı bu tip sorunlar yaşayan çok fazla insan olduğunu da göz önüne alırsak büyük bir sorun ile karşı karşıya olduğumuzu düşünebilirdik. Bu sorunun ortadan kalkması için bu tip ürünlerin çok büyük miktarda fiyatlara satılmadığını görüyoruz ve bu politikayı derinden destekliyoruz. Çünkü duyma kaybı yaşayan insanların sorun yaşamadan hayatlarına devam etmesi çok önemli bir şey.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık