Duruş Bozukluğu Düzeltme ve Tedavisi

Duruş Bozukluğu Düzeltme ve Tedavisi

Az nefes kapasitesi, sinirsel basınç, kararsızlık, yorgunluk ve mide sorunlarının kaynağı duruş bozukluğudur.

Gündelik yaşamımızda farkına varamadan yaşamımıza devam edip, evimize varıpa yatağımıza uzandığımızda anlıyoruz vücudumuzu ne kadar yorduğumuzu…

 

DURUŞ BOZUKLUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Ayağa kalkıp, herhangi bir duvarın önünde, duvara arkamızı dönerek, boyumuzu ölçercesine duruyoruz. Sonrasında bedenimizin duvara olan hizasını değerlendirmeye alıyoruz:

1- Belimizin Duvara Uzaklığı Nedir?

Belimizin duvarla olan uzaklığı fazlaysa, belimizdeki içe doğru eğim bölgesi (lordoz) fazladır ve bel omurlarına binen yük fazladır. Bel kaslarının içe eğim dolayısıyla kısalması ve bu yüzden belin gergin olması, bel ağrılarına ileride fıtık oluşmasına davet çıkarır.

2- Boynumuzun Duvara Olan Uzaklığı Nedir?

Boynun duvara uzaklığı fazlaysa, aynen belde olduğu gibi boynun içe eğimi fazladır ve ense kasları kısa, boyun gergindir. Bu durum, baş ağrılarında, migrene ve boyun fıtığına sebebiyet verebilir.

3- Omuzlarımız Duvarla Temas Ediyor mu?

Omuzlarımız duvarla temas etmiyorsa, sırtımızın dış eğim bölgesi (kifoz) da eğim fazla demektir. Bu nedenle göğsümüzde daralma meydana gelir ve bu nedenle de nefes kapasitemizde azalma meydana gelir ve nefes almamız zorlaşır.

 

Bu 3 anekdot, bize duruşumuzla ilgili genel olarak bilgi veriyor. Bu gözlemler sayesinde fark ettiğimiz duruş bozukluklarımızı spor malzemeleri satan herhangi bir yerden alabileceğimiz foam roller (adı üstünde, köpükten yapılmış bir silindir) kullanarak, bu sorunlarımızdan ve bu sorunların doğurduğu sorunlardan birkaç egzersizle kurtulabiliriz.

 

 

DURUŞ BOZUKLUĞUNDAN KURTULMAK İÇİN YAPILABİLECEK EGZERSİZLER NELERDİR?

Foam rollerimizin üzerine sırtüstü ve uzunlamasına serilelim ve dizlerimizi bükülü olarak ayaklarımızı yere basalım ve omurganın tamamına temas edecek şekilde köpüğümüzün üzerine yerleşelim ve omurgamızı köpüğümüzün üzerinde hissedelim, ellerimizi ilk başlarda belimize koyalım, sonradan alışma gösterince, ellerimizi yanlara doğru açalım; bu sayede daha fazla nefes alma imkanımız olur (göğüs kafesimiz açılır) .

Bu haldeyken, karın kaslarımızı çalıştırmak ve dengemizi geliştirmek, bu sayede de beli güçlendirmek için yavaş olarak bedenimizin geri kalanını hareket ettirmeden bir bacağımızı yukarı kaldırıp indirelim, sıralı olarak 5 bir bacak 5 bir bacak tekrar yapalım. Herkese iyi çalışmalar..!

Ertuğrul Yaşe

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Duruş Bozukluğu Düzeltme ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık