Domuz Etinin Zararları ve Diğer Etlerden Farkı Nedir?

Resim bulunamadı

Domuz eti dünya üzerinde en çok tüketilen etlerin başında gelmektedir. Ancak İslam dini gereğince domuz eti tüketimi haram kılındığı için ülkemizde domuz eti satışı ve tüketimi yasaktır. Domuz eti tüketimi yapılan araştırmalar sonucunda uzman doktorlar tarafından da önerilmemektedir. Yapılan araştırmalar domuz eti tüketmenin sağlık açısından faydalı olmadığını ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

 

Domuz Etinin Diğer Etlerden Farkı

Domuz eti tüketimini sağlamadığımız kadar dışarıda et yerken kafamızda bazı soru işaretleri oluşabilir. Özellikle son yıllarda piyasaya sürülen kaçak domuz eti haberleri insanların panik olmasına neden olmaktadır. Domuz etinin ayrımının yapılması sağlık açısından oldukça önemlidir. Domuz eti özellikle beyaz evcil domuzların eti helal etlere göre daha açık renkte olmaktadır. İlk bakışta evcil bir domuz eti rengi dolayısı ile kendisini belli etmektedir. Ayrıca yağları et üzerinde oldukça bellidir. Domuz eti sinirlerinin fazla olması sebebi ile sert bir et özelliği taşımaktadır. Yabani bir domuzun eti ise özellikle sırt kısmı sığır ve dana eti ile aynı özelliği gösterdiği için ayırt edilmesi oldukça zordur. Ancak fazla sinirli ve yağlı olması sebebi ile şüphe duyulabilir. Ancak buna rağmen tamamen ayırt edilmesi mümkün değildir. Domuz eti yememek için et alırken kıyma yerine büyük parça et alıp kendiniz çektirebilirsiniz. Ayrıca güvendiğiniz ve sürekli alışveriş yaptığınız kasabınızdan yardım alabilirsiniz.

 

 

Domuz Etinin Zararları

Domuz etinin tüketilmesi insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Özellikle domuz etinin çiğ bir şekilde tüketilmesi zararların iki katına çıkmasını sağlamaktadır. Domuz etinin çiğ tüketilmesi ile birlikte bazı parazitler vücuda hızlı bir şekilde giriş yapmaktadır. Bu parazitler insan vücudunda direkt olarak beyne hücum etmektedir. Bu sayede beyinde sağlıksız keseciklerin oluşur. Bu kesecikler zamanında fark edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca konuşma bozuklukları, felç ve epilepsi nöbetlerinin yaşanması domuz etinin sağlıksız kontrolsüz ve çiğ bir şekilde tüketilmesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Domuz eti insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Etkileri uzun vadede insan vücuduna zarar vermektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Domuz Etinin Zararları ve Diğer Etlerden Farkı Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık