Doğum Sonrası Bebek Bakımı 2. (İkinci) Ay

31 Ağustos 2014
Doğum Sonrası Bebek Bakımı 2. (İkinci) Ay

Bebeğiniz artık büyüme başlıyor. Bu ayında çevreye ve size iyice odaklanmış olacaktır. Bununla beraber sizde bebeğinize alışmış neler istediğini az çok anlamaya başlamış olacaksınız. Bebeğinizle konuştuğunuzda size gülümser ise şaşırmayın bazı zamanlar uyurken veya uyanıkken gülümsediğini fark edebilirsiniz.  Artık gülümseme refleksten çıkar bilinçli olarak gülmeye başlar. Uyurken gülümsediğinde acaba ne rüya görüyor diye düşünmeden kendinizi alamazsınız.

ANNEYİ TANIMA

 

Anneyi  ve  sesini artık çok net tanır. Anne ile iletişimi en çok meme emerken gözleriyle odaklanarak yapar. Meme emerken yüzünüzü bebeğinize yakın tutun insan yüzünden çok hoşlanır, rahatlamasını sağlarsınız. Renkler ve elleri ilgisini çok çeker,  etrafını keşfetmeye başlar. Evde işlerinizi yaparken bebeğinizi ana kucağında gezdirebilir ev içinde yanınızda olmasını sağlayabilirsiniz . Sizin kalp atışlarınızda ayrıca rahatlamasını sağlayacaktır. Bebeğinizle konuşun,  el çırpın konuşurken size agular yaptığını görecek el çırptığınızda ise ellerini birleştirmeye çalıştıracaktır. Arada parmaklarınızla sağa, sola, öne, arkaya hareket yaparak yada yerinizden kalkarak bebeğinizin sizi takip edip etmediğini kontrol edin.

BEBEĞİNİZİN UYKU DÜZENİ

 

İki aylık bebek günde 8 saat uykusuz kalabilir gündüz uyuma,  gece uyumama gibi bir probleminiz var ise gündüz,  evinizin güneşliklerini mutlaka açık tutun ki,  gündüz olduğunu fark etsin. Eğer kapalı tutar iseniz geceyi ve gündüzü çok ayırt etmeyebilir. Bazı bebekler elektrik süpürge sesinden hoşlanırlar uyuma problemi çeken bir bebeğiniz var ise uykuya geçmesini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

 

BEBEĞİNİZ İLE KONUŞUN

 

Bebeğinizle mümkün olduğu kadar doğal konuşun. Bebek gibi konuşmayın ne kadar düzgün konuşursanız ileride ne kadar kaliteli konuştuğunu göreceksiniz.  Banyo yapması için hazırlanıyor iseniz neler yaptığınız ne gibi hazırlıklar yaptığınız ona anlatın. Yaptıklarınız anlatmayı görev haline getirin ve ara ara sorular bile sorabilirsiniz. Bazı kelimeleri çok sık söyleyin şimdiden öğrenmesini sağlayın örneğin canım oğlum gibi…

 

 

BEBEĞİNİZ HAREKETLENDİ

 

Artık hareketlenmeye başladığından her an dönmesi ihtimalini düşünerek önlem almanız gerekmektedir. Bebeğiniz düşer ise paniklemeyin hemen hemen her bebeğin yaşadığı bir olaydır. Bu tür durumda her ihtimale karşı doktorunuza başvurmanızda fayda var. Müzik her zaman bebekleri rahatlatır evin içinde şarkı söyleyebilir yada hafif müzik dinleyebilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli şey ise eğer siz rahat ve huzurluysanız bebeğinizde rahat ve huzurlu olacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Doğum Sonrası Bebek Bakımı 2. (İkinci) Ay Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık