Dişlerin Çürümesine Sebep Olan Yiyecek ve İçecekler

Resim bulunamadı

Yaşlılar her zaman hasta olmaktan yakınırlar. Çünkü yaş ile birlikte büyük bir sorun olarak ortaya çıkan insanların halletmek istedikleri ama bir şey yapamadıkları sağlık sorunları da baş gösterir. Bu sorunlar aslında insan vücudunun yaşlanması ve sağlıklı zamanlarda alınması gereken önlemlerin sonradan alınarak işin kurtarılması mantığına gitmek ile alakalı bir boyutu vardır. Bu da anca yaşanınca anlaşılabilecek insanlar genel anlamda bunu anlamaktan uzak olduğu bir durumdur. Çünkü kimse bir şey yokluğunu elinden gitmeden anlamaz. Anlaşılacak birçok şey olduğu gibi bu da anlaşılmayacak şeyler listesinin başında gelecektir. Ancak yaşlılara şikayetlerini sorduğumuzda aldığımız en net yanıt kesinlikle dişler ile ilgili olandır.

Yaşlıların dişlerinden bu kadar dert yanmasının sebebi kesinlikle diş sorunlarının en çok his duygusunu insanların elinden alan sorun olmasıdır. Çünkü dişleriniz bir kere sorun yarattı mı en temel ihtiyacınız olan yemek yemede aldığınız tadın sorun yaşadıktan sonra hiçbir zaman aynı olmayacağını hissetmek en kötü his olabilir. Bu sebepten hareketle elbette bir gün sorun çıkaracak dişlerinizin en geç sorun çıkaracak şekilde muhafaza edilmesidir. Bu sebeple de insanlar arasında dişlerin çürümesine sebep olan yiyecekler ve içecekler noktasında bir araştırmaları vardır. Herkes dişlerinin çürümeden uzun süre ağzında olmasını ister ve bu konuda yapılabilecek her şeyi yapmaya hazırdır. Aslında diş konusunda bu bilincin diğer hastalıklardan daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Peki ya bu yiyecek ve içecekler genel olarak nelerdir?

Bu konuda biraz geniş düşünmek gerekiyor. Ağzımıza attığımız çiğnediğimiz ve yuttuğumuz her şey ister sıvı olsun ister katı kesinlikle bir kimyasal tepkimeye girer. Bu tepkimede yiyeceklerin ya da içeceklerin temelinde bulunan maddeler açığa çıkar ve genel anlamda da asidik özellikler gösteren maddeler sonuç olarak ağzımızda kalır. Bu noktada da bu asitler dişimizin çürümesine ve sonuç olarak sorunları beraberinde getirmeye neden olur. Bu sebeple ne yersek yiyelim günde en az 2 defa dişlerimizi fırçalamalı ve bu asidik özellikteki maddelerin etkisinden ağzımızı kurtarmalıyız.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Dişlerin Çürümesine Sebep Olan Yiyecek ve İçecekler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık