Diş Sızlaması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Diş Sızlaması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Genellikle herkesin başına gelen ve çoğunlukla önemsenmeyen diş sızlaması aslında çok önemli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Daha çok yaz aylarında tüketilen çok soğuk gıdalar ve içecekler nedeni ile ortaya çıkan dış sızlaması ve hassasiyeti, bazen bir çürüğün habercisi, bazen de dişlerdeki aşınmanın sonucu oluşur.  Diş sızlaması, diş hassasiyeti denilen diş hastalığının belirtisidir. Bu nedenle ihmal etmeden hemen bir diş hekimine müracaat etmekte ve dişlerinizi kontrol ettirmenizde yarar vardır. Diş hekimi tarafından yapılan muayene sonrasında verilen tavsiyelere uymanızı dişlerinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

 

Yapılan muayene sonrasında diş hekiminiz size, dişlerinizin sızlamasının sebebinin diş çürüğü olmadığını söylemişse sızlamalara karşı etkili olana ve diş minesini ve diş yapısını güçlendiren diş macunları kullanmak sorununuzu çözmekte yardımcı olacaktır. Çünkü dişleri iki tabakadan oluşur dıştaki tabaka mine denilen bölümdür ve vücudumuzun en sert kısmını oluşturur.  Bu nedenle dişin çatlaması nedeni ile dişin iç kısmındaki dentin tabakası açığa çıkar. Dentin tabakasının açığa çıkması veya diş minesinin zayıflaması neticesinde dış sızlaması ortaya çıkar. Dış sızlaması ilerleyen dönemlerde daha da artarak diş hassasiyeti denilen rahatsızlığa dönüşür.  Çok tatlı yemek, asitli içecekler, çok soğuk, çok sıcak yiyecek ve içecekler diş menisini daha zayıflatır ve anı sızlamalara ve hassasiyete neden olur.

 

 

Diş Sızlaması Tedavisi

 

Piyasada satılan diş macunlarına genellikle çoğumuz dikkat etmeyiz ve belirli bir marka alışkanlığımız nedeni ile hep aynı markayı satın alırız. Ama aslında diş macunlarının üzerinde yazan şeyler, diş macunlarının kullanım alanlarını belirler. Dişlerinizin sızlamasını tedavi etmekte kullanılan diş macunu üzerinde sensitive olarak adlandırılan diş macunlarıdır. Bu tip diş macunlarının içinde bulunan maddeler diş minelerini güçlendirerek diş sızlamalarına karşı etkilidir. Düzenli olarak sensitive özellikle diş macunları ile dişlerinizi fırçalamak, diş minelerinizi güçlendirir ve diş sızısı şikâyetlerinizi azaltır. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus dişinizde çürük varsa mutlaka tedavi ettirmenizdir. Çünkü dişinizdeki küçücük bir çürük veya çürük lekesi bile diş sızlaması şikâyetlerinizi artırır ve sağlam dişlerinizin de çürümesine sebep olur.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık