Dış Kulak İltihabı Neden Olur Ve Tedavisi Nedir?

Dış Kulak İltihabı Neden Olur Ve Tedavisi Nedir?

Dış Kulak İltihabı Neden Olur Ve Tedavisi Nedir?

Belirgin bir şekilde etkiler oluşturan rahatsızlıklardan biridir. Şişlik oluşması ve bireyin kulak kanalında ağrı görülmesi ile anlaşılabilecek bir kulak problemidir. Aynı zamanda kulak iltihabı oluşan bireyde; kızarıklık, boğaz şişmesi, kötü koku yayılması ve işitmede zorluk yaşanması da mümkündür. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Dış kulak iltihabının nedenleri ve tedavisi şu şekilde olmaktadır;

Kulak iltihabının oluşma nedenleri nelerdir?

Her yaşta bireyde görülmesi mümkün olan hastalıklardan bir tanesidir. Çeşitli sebepleri bulunan bu problemin ilk nedenleri arasında yeterinde temiz olmayan havuz suyu bulunur. Kulağa değen temiz olmayan su, sıkışma olması ile birlikte iltihaplanma yapar. Dış kulak iltihabı nedenleri arasında duş esnasında kulağa su kaçması da bulunur. Genetik olarak görülme ihtimali bulunan bu durum, işitme cihazının kullanılması sonucunda da oluşabilir.

Tedavi yöntemleri hakkında

Evde tedavi edilmesi mümkün bir hastalık çeşididir. Bunun için bazı besinlerden yararlanmanız gerekir. Bunların yanı sıra doktor kontrolü ile uygulanan tedavi yöntemleri bulunur. Bireyin sağlığı için evde müdahale yapılmaması ve bir doktordan yardım alınması önem taşır. Ağrıların fazla miktarda görülmesi durumunda, ağrı kesici ilaçlardan faydalanmak gerekir.

Doğru bilinen yanlışlar

Halk arasında bir cisim kullanarak kulak yolu açılarak bu rahatsızlığın tedavi edildiği düşünülür. Fakat kulak zarının delinmesine sebep olabilen bu durum son derece yanlıştır.

Antibiyotik kullanımı

İltihabın fazla miktarda yayılmadığı durumlarda başvurulan yöntemlerden biridir. Doktor kontrolünde uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Genel olarak içeriğinde antibiyotik bulunan kulak damlaları kullanılır.

Evde uygulanan tedavi yöntemleri

Dış kulak iltihabı tedavisi çeşitlidir ve bunlardan bir kısmı ev ortamında uygulanır. Evde yapılan tedavilerde sarımsak, zeytinyağı, elma sirkesi ve fesleğenden faydalanılır. Her birinin uygulanma şekli farklıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Dış Kulak İltihabı Neden Olur Ve Tedavisi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık