Diş Köprüsü Yapımı Ve Tedavisi

Diş Köprüsü Yapımı Ve Tedavisi

Diş köprüsü yapımı diş kayıplarında uygulanır. Diş kaybının bulunduğu bölge tedavi edilmezse zamanla diğer dişler, kaybın olduğu yere doğru kayma ve eğilme yapar. Bu durum zamanla diğer dişlerin estetiğinde bozukluğa, diş etinde ve kemiklerde tahribata sebep olur. Bu durumla karşılaşılmaması için diş köprüsü yapılır.

KÖPRÜ YAPIMI

Köprü diş yapımı dişlerde oluşan boşlukları doldurmak için diğer dişlerden alınan destekle, dişin boş bölümlerine protez veya kron diş yapılmasıdır. Bu süreç yaklaşık 1 haftada tamamlanır. Tedavi süreci olarak ilk önce diş kaybının bulunduğu dişlerin olduğu bölgede, hasarlı bir diş varsa ona tedavi ve dolgu uygulanır. Şayet etraftaki dişler sağlamsa, dişler hafif küçültülerek protez dişi takmaya müsait hale getirilir.

Daha sonra diş ölçüleri alınır ve protez dişler takılır. Protez dişler,3 çeşittir. metal destekli porselen, metalsiz porselen ve porselen laminete protez diş çeşitleridir. Protez diş köprüsü hasar görmüş ama tamamen kaybedilmemiş dişleri sağlamlaştırmak ve estetik bir görüntü elde etmek için de kullanılır.

Köprü yapılırken çeşitli malzemeler kullanılır. Altın alaşımlar, altın olmayan ve porselen gibi maddelerdir bunlar. Köprü malzemeleri çok çeşitli olsada günümüzde en çok tercih edilen metal desteksiz zirkonyum köprülerdir. Son teknoloji olarak yapılan bu ürün kusursuz estetik görünümüyle ve sağlamlığıyla gerçek dişlere yakın bir özellik sergiler.

DİŞ KÖPRÜSÜ BAKIMI

Diş köprüsü bakımı diğer dişlerimize yaptığımız bakım gibidir. Köprü yapımından sonra da dişleri en az günde 2 defa fırçalamak gerekir. Diş ipi ve temizleyiciler kullanmak bakteri plağı oluşmasını engeller.

Köprünün yapıldığı bölgeyi daha dikkatli temizlemek gerekir. Özel fırçalar ve diş ipleriyle, köprünün yanlarını ve altlarını dikkatlice temizlemek çok önemlidir. Diş hekimini de 6 ayda bir ziyaret edip dişleri kontrol ettirmek gerekir.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Diş Köprüsü Yapımı Ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık